Důchodová reforma, kterou připravuje současná vláda, vzbudila ve společnosti divoké diskuse. Problémem může být i to, že Češi nezvládají spořit a až moc spoléhají na pomoc od státu.
Na špatnou strategii ve spoření upozorňuje pojišťovna UNIQA. Ta poukazuje na to, že částky, které si lidé odkládají na budoucnost, nemusí stačit. Dle ministerstva financí si Češi na stáří odkládají v průměru 802 korun měsíčně, uvádí Novinky.cz. Ačkoliv jde o šestnáct korun více než minulý rok, propad příjmů po odchodu do penze to většinou nepokryje. Jaké jsou nejčastější chyby, které při šetření děláme?
První chybou je to, že začínáme šetřit pozdě. Dle ČSOB téměř polovina mladých Čechů považuje za vhodné začít spořit mezi 20–30 lety. V praxi však tak důslední nejsou. Pouze polovina Čechů do 35 let na důchod skutečně šetří. Říká se, že na důstojný důchod by člověk měl odcházet do penze ideálně s našetřenými dvěma miliony korun, aby si dokázal udržet svoji dosavadní životní úroveň. Experti tak radí začít si odkládat co nejdříve.
Druhou chybou je, že si lidé odkládají příliš nízké částky. „V případě, že jsem současný dvacátník, snesu větší míru rizika v podobě dynamického investování a chtěl bych se mít v důchodu zhruba stejně, jako se mají současní penzisté, pak mi stačí měsíčně investovat 982 Kč po dobu ekonomicky aktivního života, tedy zhruba 45 let,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil. Tato data však vychází ze současné situace, a jak se ukazuje, do budoucna budeme potřebovat ještě větší finanční zásoby.