Praha se umístila na prvním místě ve statistice krize bydlení v Evropě. Čech s průměrnou mzdou si na byt tady musí šetřit přes 25 let. Na druhém místě je Bratislava.
Americká společnost Politico zveřejnila graf evropských měst, kterých se nejvíce týká krize bydlení. Praha je na prvním místě. Za předpokladu, že má člověk průměrnou mzdu a peníze za nic jiného neutratí, si bude na byt v Praze o 75 metrech čtverečních vydělávat 25,3 roku.
Za českou metropolí se umístila Bratislava (23,8 roku), na třetím místě je potom Paříž (23,1 roku). Lépe než česká metropole se umístil třeba Stockholm, Oslo, Řím nebo Brusel.
„Nárůst cen bydlení je obrovský, nejvýraznější je ve městech, zvláště v těch velkých,“ uvedla ředitelka Centra pro podnikání, malé a střední podniky, regiony a města OECD Lamia Kamal-Chaoui. „Už to nemá dopad jen na chudé, ale také na střední třídu,“ dodala.
Ceny nemovitostí a nájmů od roku 2014 neustále rostou, a to i v době pandemie koronaviru, kdy zůstávali lidé kvůli lockdownu zavřeni doma. V Česku se bydlení zdražilo o více než sto procent.