Eurobarometr, který se zabývá postoji Evropanů k diskriminaci, obtěžování, rovnosti pohlaví a LGBTQ+ právům, zveřejnil nový průzkum. Vyplývá z něj, že více než polovina respondentů se domnívá, že je v jejich zemi rozšířená diskriminace.
Průzkum byl proveden mezi 26 404 občany EU a je součástí pravidelného monitorování veřejného mínění v EU, které provádí Evropská komise. Nejvíce je dle respondentů diskriminace rozšířená vůči Romům. Myslí si to 65 procent dotázaných. Zhruba pětina respondentů a respondentek průzkumu se v posledních 12 měsících cítila diskriminována nebo zažila obtěžování.
„Podle průzkumu se 65 procent respondentů domnívá, že v jejich zemi je rozšířená diskriminace na základě toho, že je člověk Rom, 61 procent na základě barvy pleti, 60 procent na základě etnického původu, 57 procent na základě genderové identity (být transgender) a 54 procent na základě sexuální orientace,“ shrnul výsledky server Romea.cz.
Jedinou výjimkou je diskriminace na základě náboženství nebo víry, která je nyní méně pravděpodobná, že bude vnímána jako rozšířená (42 procent) ve srovnání s rokem 2019 (o pět procentních bodů méně).
Výsledky poukazují na to, že je potřeba většího úsilí při integraci romské populace v zemích EU. Pouze čtvrtina respondentů si myslí, že jsou vynakládané snahy účinné. Názory se však v jednotlivých zemích výrazně liší. V Česku integraci za funkční považuje pouze 19 procent dotázaných.