Podle nové studie vědeckého týmu z Norska a USA může být nechození do školy stejně nebezpečné jako kouření nebo nadměrné pití alkoholu.
Na základě výzkumů, provedených ve vyspělých i rozvojových zemích, nám každý rok strávený ve vzdělávacím systému snižuje riziko úmrtí asi o dvě procenta. Lidé, kteří dosáhli vysokoškolského vzdělání, tak mají dle studie o 34 procent nižší riziko úmrtí než ti, kteří nedosáhli žádného formálního vzdělání.
Naopak nedocházení do školy má na naše zdraví stejný efekt jako každodenní konzumace pěti a více alkoholických nápojů nebo kouření deseti a více cigaret denně po dobu deseti let. Ze studie tak vyplývá, že zvýšení věku, kdy lidé ukončují školní docházku, a rostoucí počet mladých lidí, kteří pokračují v dalším a vyšším vzdělávání, by mohly prodloužit budoucí délku života o několik let.
Vztah mezi vyšším vzděláním a lepším zdravotním stavem je známý, avšak jeho rozsah v celosvětovém měřítku nebyl dosud odhadován. Jedná se tak o první systematický přehled, který zkoumá význam délky školní docházky pro snížení úmrtnosti dospělých, jejíž přínosy se rozšiřují i do vyššího věku a jsou významné napříč pohlavími a ekonomickými podmínkami.
Neil Davies, profesor lékařské statistiky na University College London, označil studii za působivé dílo, zároveň však upozornil na další nebezpečí. „Upřímně řečeno, vazby mezi vzděláním a úmrtností jsou tím nejmenším, co nás v souvislosti se zvýšenou mírou absence ve škole trápí – důsledky pro trh práce budou pravděpodobně horší,“ dodal ke studii.