Kam po základní škole? A jak si vybrat? To jsou otázky, které řeší v deváté třídě snad každý. Většina si pro radu chodí za rodiči nebo kamarády. I to je však zdrojem poloviny nespokojených studentů závěrečných ročníků středních škol.
Z průzkumu vyhotoveného zlínskou společností Trexima vyplývá, že téměř tři čtvrtiny žáků se o výběru střední školy radí se svou matkou, polovina s otcem a třetina se svými kamarády. Role rodičů byla od roku 2019 velice posílena. I ta však stojí za nespokojenými volbami středních škol.
Při volbě školy hraje u studentů roli spousta faktorů. Více než polovina z nich (56 procent) se rozhoduje na základě zájmů a koníčků, téměř třetina dá na doporučení rodiny a pro 24 procent lidí hraje roli blízkost školy k bydlišti anebo je ovlivnila akce dne otevřených dveří. Roli hraje také dobrý výdělek v oboru (19 procent) nebo doporučení kamarádů a kamarádek (12 procent).
„V posledních letech zaznamenáváme velmi pozitivní reakce z akcí na středních školách, jako jsou dny otevřených dveří a další,“ potvrdila Marta Müllerová z Centra kariérového poradenství Zlínského kraje.
Polovina žáků by volila jinak
Průzkum přinesl také ohlédnutí žáků posledních ročníků středních škol na jejich volbu v deváté třídě. Ukazuje se, že studium stejného oboru na jiné škole by volilo 13 procent žáků. Jiný obor by si vybralo 30 až 40 procent žáků. Stejnou školu a obor by si znovu vybrala necelá polovina dotázaných (47 procent).
Ti, kteří jsou se svou školou spokojeni, uvedli, že se předtím rozhodovali podle zájmu o obor, dnu otevřených dveří, znalosti školy, atraktivity oboru či budoucího finančního ohodnocení. Nespokojené žáky při jejich výběru ovlivnili především rodiče, širší rodina, kamarádi nebo dobrá dopravní dostupnost či blízkost školy.