Internetoví podvodníci rádi využívají známé firmy, aby si získali důvěru těch, na které útočí. Rozeznat falešný e-mail od toho pravého je také čím dál těžší.
Často využívají stejný styl a grafiku. Na první pohled mají i stejnou adresu, ta je totiž často zamaskována. E-mailová schránka tak ukáže náhled adresy, který vypadá jako ten oficiální, pravé znění adresy se ukáže až po rozkliknutí. Na jeden z takových podvodných e-mailů, který vypadá jako od společnosti AirBank, upozornil na sociální síti X (dříve Twitter) uživatel Lukáš Vacek. Ten na svém profilu zveřejňuje velké množství příkladů různých podvodů, a to nejen e-mailových.
E-mail vypadá na první pohled velmi věrohodně a rozeznat, že jde o falešný, již není tak jednoduché jako dříve. Podvodníci se ve svých praktikách stále zlepšují. Odborníci z firmy ESET na dvojklik.cz především radí zachovat chladnou hlavu. Všechny informace je potřeba si ověřovat a nenechat se vyprovokovat k rychlé reakci.
Pomoci nám může i čas odeslání e-mailu. Většina firem dodržuje základní pracovní dobu a není obvyklé, aby své klienty informovaly v noci. K dispozici jsou také různé bezpečnostní systémy, které mohou schránky pomoci zabezpečit. Většina antivirových systémů již v základní verzi obsahuje funkce antispam či antiphishing.
Pro co největší ochranu před útoky je ale nejdůležitější používat zdravý rozum. Pokud ti do e-mailu přijde nabídka, která zní až příliš dobře, pravděpodobně nebude pravdivá. Cílovou skupinou podvodníků jsou především starší lidé, kteří nejsou schopni dostatečně zdroje ověřovat, proto je vhodné se svými prarodiči a rodiči o těchto nástrahách mluvit, aby se dokázali podezřelým e-mailům sami bránit.