Řecko legalizovalo manželství a adopce dětí páry stejného pohlaví.
Řecký parlament ve čtvrtek uzákonil občanské sňatky osob stejného pohlaví a adopce stejnopohlavními páry. Řecko se tak stalo první pravoslavnou zemí, která k tomuto kroku přistoupila, a to i přes odpor tamních církevních představitelů.
Pro zákon předložený středopravicovou vládou řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise hlasovala ve čtvrtek pozdě večer po dvoudenní rozpravě většina – 176 ze 245 poslanců z různých politických skupin. Proti bylo 76 poslanců, dva se zdrželi hlasování a 46 jich chybělo.
Nový zákon uznává rodičovská práva párů stejného pohlaví, ale neumožňuje homosexuálům získat v Řecku biologické děti prostřednictvím náhradních matek. Tato možnost je v současnosti v zemi dostupná pro ženy, které ze zdravotních důvodů nemohou mít vlastní potomky.
Sám Mitsotakis označil přijetí zákona za milník v oblasti lidských práv. Představitelé církve v zemi se zaměřili na kritiku důsledků návrhu zákona pro tradiční rodinné hodnoty a tvrdili, že případné právní problémy vyplývající z reformy by mohly v budoucnu vést k rozšíření možnosti náhradního mateřství i na homosexuální páry.
Většina Řeků se zákonem souhlasí
Průzkumy veřejného mínění ukázaly, že Řekové tuto reformu podporují těsnou většinou.
Příznivci reformního zákona mávající duhovými transparenty i jeho odpůrci s ikonami uspořádali ve čtvrtek před budovou parlamentu v Athénách samostatná menší pokojná shromáždění.
„Lidé, kteří byli dosud neviditelní, se konečně stanou viditelnými kolem nás. A mnoho dětí konečně najde své legitimní místo mezi nimi,“ řekl premiér Mitsotakis poslancům před hlasováním.