Putin se prý nechystá zaútočit bezprostředně, ale konflikt by mohl přijít v následujících třech letech. Naznačuje to několik finančních, ekonomických a vojenských ukazatelů.
O situaci informoval americký Institut pro studium války (ISW). Ve své analýze poukazuje například na to, že se Vladimir Putin v úterý po svém znovuzvolení sešel s představiteli frakcí ruské Státní dumy a popsal priority pro své nadcházející prezidentské období.
Rusku navíc momentálně nehrozí žádná větší finanční krize. To, že se zemi momentálně daří, naznačuje i fakt, že za minulý rok zaznamenala nejvyšší růst hodnoty hrubého domácího produktu ze všech zemí G7. Putin navíc pokračuje ve snaze obejít mezinárodní sankce a dle Mezinárodního měnového fondu by HDP v Rusku mohlo vzrůst o více než dvě a půl procenta.
To, jak rychle Rusko zaútočí, momentálně závisí na tom, jak velkou část finančních zdrojů bude Putin ochoten věnovat na vojenské úsilí. Podle ISW je však zřejmé, že vzhledem k oznámení o rozšíření armády a snaze stabilizovat domácí politiku se Rusko připravuje na rozsáhlejší vojenský konflikt s NATO, a nikoliv jen na pokračování konfliktu na Ukrajině.
Již v minulosti několik světových lídrů varovalo před tím, že by Putin mohl připravovat rozsáhlejší útok. V rozhovoru pro Der Tagesspiegel například německý ministr obrany Boris Pistorius podotkl, že by Rusko mohlo napadnout jednu ze zemí NATO v horizontu pěti až osmi let. Před podobným útokem varovala i estonská premiérka Kaja Kallas pro deník The Times, která horizont zkrátila na tři až pět let, upozornila však, že záleží na tom, jak jednotné budou země v postoji k Ukrajině. Nová analýza ISW však všechny předchozí odhady ještě předběhla a mluví o tom, že Putin by mohl být schopen NATO napadnout již v roce 2026 nebo 2027.