Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) nabádá k opatrnosti při používání aplikace Temu.
NÚKIB zatím nevydal žádné oficiální prohlášení, pouze apeluje, aby si lidé zkontrolovali, jaká oprávnění různým aplikacím dávají. „Například aplikace určená k nákupu nepotřebuje přístup k vašim kontaktům či fotografiím,“ řekl mluvčí NÚKIB Marek Vala.
Bezpečnostní experti ale vnímají aplikaci Temu jako problematickou. „Ukazuje se, že podobně jako v případě TikToku dochází na pozadí ke sběru osobních údajů a dat, která nemají s nakupováním nic společného, například skenování bluetooth, wifi, nahrávání zvuku přes mikrofon, otisků prstů a podobně,“ cituje iDnes Jana Bufku, specialistu kybernetické bezpečnosti ve společnosti ČMIS. Podobný názor sdílí i výzkumná společnost Grizzly Research.
Aplikace pak může se sesbíranými daty obchodovat. Zatím se nic takového sice neprokázalo, avšak mezi odborníky panuje podezření. Bufka dodal, že se objevily případy uživatelů, kterým byly ukradeny finanční prostředky z bankovních účtů. Všechny spojovaly nákupy přes aplikaci Temu.
Temu to popírá
Aplikace se však brání. Tvrdí, že data neprodává a že její praxe se neliší třeba od Amazonu nebo Etsy. Dle ní dokonce shromažďuje méně dat než jiné aplikace. Problémem ale může být, že se jedná o čínskou aplikaci. Ty nekontrolovatelně sbírají data o uživatelích a zároveň mají povinnost spolupracovat se zpravodajskými službami.
Pokud by ses rozhodl*a aplikaci přestat používat, můžeš požádat o odstranění svých osobních dat, zrušit účet a aplikaci odinstalovat.