Vláda přijala definici anticikanismu, tedy protiromských postojů. Podle vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové to naznačuje, že diskriminace není v Česku vítána.
Fuková to řekla na středeční tiskové konferenci po zasedání kabinetu. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové jde o správný krok, jak odmítnout jakékoli předsudečné a stereotypní chování proti romské menšině v Česku.
Koncem března podpořili definici poslanci ze tří sněmovních podvýborů. Anticikanismem se podle ní bude rozumět například takové jednání a vyjadřování, které vede k marginalizaci nebo vylučování Romů i k fyzickému násilí na nich. Politici se tématem zabývali v souvislosti s Mezinárodním dnem Romů, který připadá na 8. dubna.
„Definice přináší povědomí o tom, co anticikanismus je. Je to způsob smýšlení, strategie, chování lidí, institucí a úřadů, které vylučují romskou menšinu na okraj,“ řekla Fuková. Kabinet v tiskové zprávě uvedl, že definice je právně nezávazná a má pomoci lépe podchytit a reagovat na specifické formy rasismu, předsudků, diskriminace nebo nenávisti namířené proti Romům a Sintům.
Přijetí definice není podle Fukové pouze závazkem a plněním specifických cílů strategie romské integrace, ale také symbolem, gestem a signálem do romské komunity, že protiromské postoje nemají v české společnosti své místo. Zmocněnkyně upozornila, že sociální postavení Romů stále není ideální, zmínila segregované školy a třídy, pokoje v nemocnicích a porodnicích nebo vyloučené lokality.
„Romové a Romky jsou jednou ze skupin, které jsou silně zasaženy například sociálním vyloučením, kterým se musíme v České republice zabývat,“ souhlasil vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Definici anticikanismu jako formy rasismu vůči Romům ustavila v roce 2020 Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu (IHRA). Vyzvala Česko jako svého člena k přijetí a využívání v praxi. Formulace není právně závazná. Pracovní a nezávaznou definici již v únoru podpořil i senátní výbor pro lidská práva. Definici předtím přijala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.