V pátek 12. dubna čeká zájemce a zájemkyně o studium čtyřletých oborů a nástavbových studií na středních školách první kolo přijímacích zkoušek.
Didaktické testy z českého jazyka a matematiky se standardně konají ve dvou řádných termínech, druhé kolo žáky čeká 15. dubna.
Přijímačky na šestiletá a osmiletá gymnázia proběhnou 16. a 17. dubna. Pokud se žák*yně z vážného důvodu na zkoušku nedostaví, bude ji moci vykonat v náhradních termínech 29. a 30. dubna. Nepřítomnost však musí omluvit ředitel*ka dané školy.
Co je třeba vědět?
Didaktický test z matematiky trvá 70 minut a začne v daný den vždy v půl deváté. Zkouška z českého jazyka a literatury trvá 60 minut a začíná v 10:50.
Místo zkoušky je vždy uvedeno na pozvánce, kterou ředitel*ka školy zašle nejpozději 14 dní před termínem konání. Pro náhradní termín se pozvánka zasílá nejpozději 7 dní před konáním. Bude na ní také uveden doporučený čas příchodu do školy.
Výsledky budou zveřejněny 15. května. Do celkového výsledku se vždy započítá ten lepší. Odvolání proti rozhodnutí ředitele*ředitelky školy o výsledku přijímacího řízení lze podat do tří pracovních dnů ode dne doručení rozhodnutí.
Pro přípravu na zkoušku je možné využít ilustrační testy a testy z předchozích let, které jsou spolu se záznamovým archem a klíčem správných řešení dostupné na webových stránkách Cermatu.
Jak zatočit se stresem z přijímaček
„Na střední školy míří jeden z nejsilnějších ročníků. Kvůli velkému počtu uchazečů hrozí, že se žáci nedostanou na školu dle svého výběru. Pro děti je taková situace nesmírně stresující,“ informuje Centrum LOCIKA, které ve spolupráci s psycholožkami vytvořilo balíček infografik, které mají přispět k psychické pohodě žáků i jejich rodičů v době přijímacích zkoušek.
Infografiky se zaměřují na několik oblastí, například radí rodičům, jak být dětem oporou při přijímacím řízení, jak zatočit se stresem z přijímaček nebo jak podpořit děti, které se na vysněnou školu nedostanou. Kompletní balíček najdeš tady.