Astronomové před lety pozorovali záblesk světla, který byl nejjasnějším zaznamenaným světelným výbuchem v historii.
Jak informuje stanice BBC, explozi, která pocházela ze 2,4 miliardy světelných let vzdálené galaxie, zachytily v říjnu 2022 teleskopy. Záblesk trval sedm minut a byl tak jasný, že zahltil všechny přístroje, které jej pozorovaly.
Neobvyklý jev pojmenovaný zkratkou B.O.A.T (v angličtině Brightest Of All Time – nejjasnější všech dob) tehdy vyzařoval světlo napříč všemi frekvencemi a byl stokrát silnější než jakýkoli dříve zaznamenaný záblesk. Vědci nyní došli k závěru, že za jevem stála exploze tzv. supernovy, tedy vybuchující hvězdy.
Podle Tanmoye Laskara z Univerzity v Utahu byl záblesk tak silný kvůli způsobu výtrysku materiálu, který se vlivem exploze uvolnil do okolního vesmíru. „Ve skutečnosti se jednalo o jeden z nejužších výtrysků, které byly dosud u záblesků gama pozorovány, což nám napovídá, proč se záblesk jevil tak jasný, jak se jevil,“ uvedl pro BBC Laskar.
Podle jedné z teorií vznikají při explozích supernov ve vesmíru těžké kovy typu zlato, platina, olovo či uran. V okolí explodované hvězdy však vědci žádný z těchto prvků nezaznamenali, což dosavadní teorii poněkud nabourává. „Teoretici se musí vrátit zpět a podívat se, proč událost jako B.O.A.T neprodukuje těžké prvky, když teorie a simulace předpovídají, že by měly,“ říká Peter Blanchard ze Severozápadní univerzity v Illinois.