Studii vypracovala australská vláda. Odhalila, že až sedm procent lidí, kteří postují děti online, dostává žádosti o zneužívající materiál.
Na studii upozornil The Guardian. Šetření ukázalo, že ti, kteří sdílí své děti, čemuž se přezdívá také sharenting (z anglického share neboli sdílet a parenting neboli rodičovství), pravděpodobněji obdrží zprávy, ve kterých jim někdo nabídne peníze za sexuálně explicitní fotky jejich dětí.
Netýká se to ale jen rodičů, predátoři hojně využívají také seznamovacích aplikací, kde by se děti mohly pohybovat, a také kontaktují lidi, u kterých vědí, že s dětmi pracují, znají je a mají s nimi kontakt.
Výzkumníci*výzkumnice také volají po osvětě. „Vzhledem k tomu, že se stalo běžnou praxí, že rodiče sdílejí fotografie svých dětí na internetu, je zapotřebí soustředěného vzdělávacího úsilí, které by varovalo nejen rodiče a opatrovníky, ale všechny, kteří přicházejí do styku s dětmi, před možnými škodami spojenými s veřejným sdílením fotografií nebo informací o dětech na internetu,“ varují ve zmíněné studii.
Na sociálních sítích, jako je Facebook, Instagram nebo TikTok, je sexuálně explicitní obsah zakázán, ale problematické je podle nich i pouhé zveřejňování fotek dětí. Zmíněného průzkumu se zúčastnilo 4 011 Australanů*Australanek, žádost o sexuální obsah dětí dostalo 111 z nich, z toho 60 osob dostalo otázky sexuální povahy týkající se dětí, které znají. Na 38 osob byl vyvíjen nátlak, aby poskytly sexuální snímky dětí, které znají, 40 osob bylo o takové snímky požádáno a 44 osobám byla za tyto snímky nabídnuta platba.
Řešením pro rodiče a blízké může být takové zveřejňování, které opravdu vidí jen rodina a přátelé, tedy omezený okruh lidí.