Cílem je získat milion podpisů, pak se návrhem bude muset zabývat Evropská komise.
Kampaň „Můj hlas, moje volba: pro bezpečné a dostupné interrupce“ vznikla před týdnem a připojilo se k ní už více než 100 tisíc osob. „To, že jsou u nás interrupce legální, neznamená, že jsou dostupné,“ upozornila předsedkyně za Českou ženskou lobby Marta Smolíková. Nedostatečná dostupnost potratů tak může vážně ohrozit zdraví žen. Ty se totiž v případě, že nemají přístup k lékařské péči, rozhodnou pro jiné a často nebezpečné provedení interrupce.
V Česku je zatím jedním z hlavních problémů cena. Interrupce po osmém týdnu těhotenství u nás stojí 30 procent minimální mzdy. Pro mnohé tak může být nedosažitelná. „Navíc v Česku, na rozdíl od jiných zemí, jako je například Německo, není možné, aby tyto náklady byly hrazeny ze zdravotního pojištění nebo za pomoci nevládních organizací,“ vysvětluje Jolanta Nowaczyk z ASAP.
Iniciativa se však soustředí na celou Evropskou unii, v některých zemích totiž stále více sílí tendence, které omezují reprodukční práva žen. „Zdůrazňujeme solidaritu se všemi ženami v EU a požadujeme dostupnější interrupce,“ uvedla Marta Machałowska z Ciocia Czesia.
Například u nás je stále problém s prováděním potratů u žen s cizím občanstvím. Report ASAP ukázal, že 41 procent českých nemocnic neposkytuje interrupce cizinkám bez trvalého pobytu a 12 procent si není jisto, jak postupovat. Do Česka přitom míří i obyvatelky Polska, které kvůli zdravotní péči musí vycestovávat.
Výzva usiluje, aby Evropská komise předložila návrh na poskytnutí finanční podpory členským státům, aby mohly zajistit interrupce zdarma i pro občany Evropy, kteří stále nemají přístup k bezpečným interrupcím.