Státní zdravotní ústav (SZÚ) varuje před umělými pryžovými povrchy, které se používají hlavně pro dětská hřiště, sportoviště a další provozy. Naléhá na nutnost vyžadovat certifikaci výrobků kvůli zdravotní nezávadnosti.
Některé materiály, jež se k výrobě těchto povrchů používají, totiž mohou uvolňovat karcinogenní látky, které se do lidského organismu dostávají jak kontaktem kůže s povrchem, tak vdechováním látek, které se z pryží odpařují.
Vzhledem k tomu, že materiály použité k výrobě umělých povrchů často obsahují mimo jiné různý podíl pryží získaných z recyklovaných použitých pneumatik či jiných recyklovaných materiálů, riziko, že mohou obsahovat škodlivé látky, je poměrně značné.
Vedoucí Národní referenční laboratoře pro materiály určené pro styk s potravinami a pro výrobky pro děti do 3 let Jitka Sosnovcová poznamenala, že děti jsou speciálně citlivou skupinou vůči vystavení se těmto škodlivým látkám. Mimo jiné proto, že mají vyšší citlivost pokožky a sníženou metabolickou a detoxikační kapacitu, tedy schopnost odbourávat škodliviny z těla. Také mají vyšší citlivost cílových orgánů. Látky jsou však škodlivé pro všechny, i pro dospělé sportovce, kteří povrchy využívají.
„Je nesmírně důležité, aby města, obce, školy či další subjekty, které vybavují dětská hřiště a sportoviště umělými povrchy, důsledně vyžadovaly od dodavatelů certifikáty zdravotní nezávadnosti umělého povrchu z hlediska uvolňování chemických látek,“ doplnila vedoucí Oddělení hygieny půdy a odpadů SZÚ Magdalena Zimová.