Na Milovické stráni v CHKO Pálava objevil český amatérský mykolog houbu, českým názvem ji zatím označují jako sesličku poduškovitou.
Dosud se vědci domnívali, že je výhradně navázána na horské jehličnaté lesy na západě USA a mimo Severní Ameriku zatím nebyla nalezena. Jedná se o houbu s podzemními či částečně podzemními plodnicemi, které dorůstají až do šesti centimetrů. Známá je zatím pod latinským označením Sedecula pulvinata.
„Jde tak o nový druh nejen naší, ale i evropské mykoflóry. Nové druhy hub se popisují, i z našeho území, poměrně často, nicméně téměř vždy jde o druhy mikroskopických hub,“ uvedl v tiskové zprávě Miroslav Kolařík z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Ke studiu byla navíc použita databáze Globalfungi.cz, kterou vytvořili přímo čeští vědci z MBÚ AV. Ta obsahuje informace získané přímo z přírodních vzorků pomocí sekvenování veškeré přítomné houbové DNA, tedy bez nutnosti danou houbu přímo „vidět“. Umožnuje tak získat daleko větší množství dat. Jde o databázi, která nemá na světě obdoby, a čeští vědci se tak dostali na světovou špičku ve studiu rozšíření hub.
Zapojení amatérských mykologů je v českém prostředí poměrně rozšířené. „Nesprávně je slovo amatér spojováno s menší znalostí tematiky. Řada amatérských mykologů je vynikajícími znalci hub. Pouze omezené laboratorní, časové a finanční možnosti často nedovolují dosáhnout mezinárodně uznávaných výstupů,“ upozornil Miroslav Kolařík. Vědci amatérům nabízí například program Strategie AV21 Mycolife, který pomáhá při studiu zajímavých nálezů.