Alžírská boxerka Imane Khelif podala po získání zlaté medaile žalobu na francouzské úřady kvůli kyberšikaně v důsledku tvrzení některých lidí o tom, že není žena. Na její konto se vyjádřil i Elon Musk a J. K. Rowling.
V jednom příspěvku Rowling sdílela fotografii prvního zápasu Khelif s Italkou Angelou Carini a obvinila ji, že je muž, který si „užívá utrepní ženy, kterou právě uhodil“. Musk zase přesdílel příspěvek americké závodní plavkyně Riley Gaines, která uvedla, že „muži nepatří do ženských sportů“, načež Musk dodal: „Rozhodně.“
Advokát Khelif Nadil Boudi pro Variety uvedl, že Musk i Rowling byli v podaném trestním oznámení jmenováni. Součástí vyšetřování by měl být i bývalý americký prezident Donald Trump. „Žádáme, aby prokuratura vyšetřovala nejen tyto lidi, ale kohokoli, koho bude považovat za nutné. Pokud se případ dostane k soudu, budou před něj tito lidé postaveni,“ dodal.
Možné následky za trestné činy kyberšikany ve Francii jsou tresty odnětí svobody v rozmezí od dvou do pěti let a pokuty v rozmezí od 26 tisíc liber (763 tisíc korun) do 39 tisíc liber (1,1 milionů korun). V případě stíhání jako nenávistného projevu na internetu může být pachatelům uložena pokuta ve výši 64 tisíc liber (1,9 milionů korun) až 214 tisíc liber (6,3 milionů korun).
Khelif je jednou ze dvou boxerek, které směly na olympijských hrách startovat, přestože je Mezinárodní boxerská asociace (IBA) v roce 2023 vyřadila ze ženské kategorie. Alžírská boxerka a Li Jü-ting z Tchaj-wanu údajně neprošly testy testosteronu a genderové způsobilost, oznámila IBA.
Ruskem řízená asociace však nepodala žádné přímé důkazy a ve svých výrocích se vyjadřovala nejasně. IBA byla navíc zbavena práva na pořádání boxerských soutěží v Paříží 2024 kvůli problémům s řízením a údajné korupci. Místo ní organizaci tedy převzal Mezinárodní olympijský výbor.