Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil mapu znázorňující aktivitu komárů na následující dny. Na některých místech budou mimořádně aktivní.
Z údajů ČHMÚ vyplývá, že během neděle budou komáří nejaktivnější na západě republiky v pohraničních oblastech, dále taky na severu a jihovýchodě. V dalších dnech aktivita komárů na většině území poklesne, neplatí to však pro Plzeňský kraj a části Karlovarského a Jihočeského kraje. Na těchto místech totiž bude aktivita komárů i na vysokém až nejvyšším stupni.
Jak ČHMÚ připomíná, mapa nevyjadřuje absolutní počet komárů, nýbrž vhodnost počasí pro jejich letovou aktivitu. „Nejvyšších stupňů dosahuje index za teplého bezvětrného počasí s vysokou vzdušnou vlhkostí,“ uvádí meteorologové.
Komáry ovlivňují i klimatické změny, kvůli kterým se k nám dostávají nové druhy. „Další zvyšování průměrné teploty ČR tak může přispět k zavlečení a usazení nových druhů komárů a tím ovlivnit také zdejší spektrum nemocí přenášených komáry,“ dodává ústav.
Jak se chránit před komáry?
Komáři mohou přenášet řadu nemocí, s jejich zvýšenou aktivitou je proto dobré vědět, jak se chránit. Státní zdravotní ústav jako ochranu doporučuje kromě oděvu použití repelentů vhodných do tropů, použití bariér, jako jsou sítě v oknech, nebo použití elektrických odpařovačů v místnosti.
Zajímavé je i nedávné zjištění vědců, o kterém informovala Česká televize. Komáři mohou svou poznat potravu na velkou vzdálenost s obrovskou přesností, jednoduchým trikem se však lidé mohou „zneviditelnit“. Biologové zkoumali konkrétně komára tropického, který přenáší horečku dengue a další nemoci. V Česku se však zatím tento druh nevyskytuje.
Povrch těla si podle vědců můžeme nejlépe chránit volným oblečením, které je ještě efektivnější než těsný oděv. Komáři dokáží dobře detekovat lidské teplo, volné oblečení ale mezi kůží a látkou ponechává prostor pro rozptýlení tepelného infračerveného záření, což komárům znesnadňuje najít svůj cíl. Například ruka ve volném tričku s dlouhým rukávem je pro komáry prakticky neviditelná.