Česko zasáhnou mohutné srážky, kvůli kterým meteorologové varují před povodněmi. Na jakém území máme očekávat takto extrémní počasí nejvíce? A co bychom měli podniknout, abychom se mu co nejlépe ubránili?
Aby se každý dozvěděl, jestli právě jeho lokalita je v ohrožení, má možnost podívat se na Mapy záplavových oblastí, kde se dozví, jak to vypadá s rizikem povodní. To samé můžeš udělat i na portálu AgriGIS.
Modelové předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu ukazují, že extrémní srážky mají zasáhnout většinu území západní a severozápadní Čechy. Očekává se i 300 mililitrů srážek.
Dnes má zasedat i Ústřední krizový štáb, jak již včera avizoval premiér Petr Fiala. Ministr životního prostředí Petr Hladík uvedl, že tato situace se dá srovnat s povodněmi v letech 1997 a 2002.
V tuto chvíli jsou však na vše připravené krizové složky státu, krajské povodňové komise a povodí řek. Přesto se klade důraz na to, aby se každý pokusil vše zabezpečit a nic nepodceňovat.
Pravděpodobně může dojít k výpadkům elektřiny z důvodu silného větru. Doporučuje se mít u sebe nabitý mobil. Ten, kdo žije v záplavové oblasti, by si měl zabalit evakuační zavazadlo. A ve chvíli, co by cítil doma jakékoli nebezpečí, měl by se ihned evakuovat. Dále je doporučené odvézt automobily.
Jak na domácnost?
Jak zabezpečit domácnost před povodní? Důležité je uhasit otevřený oheň v topidlech, vypnout elektrické spotřebiče a uzavřít všechny přívody plynu a vody. Před opuštěním bytu je třeba označit jej oznámením, že je opuštěný, aby záchranáři zbytečně neztráceli čas.
Velmi důležité je dbát na bezpečí dětí a seniorů. Děti by u sebe měly mít kontakt na zákonného zástupce, kdyby se během evakuace ztratilo.
Rozhodně dbej i na hygienu. Pokud přijdeš do kontaktu s vyplavenou vodu, snaž se si co nejrychleji umýt ruce pitnou vodou a mýdlem. K pití je možné používat pouze vodu, jejíž zdravotní nezávadnost je ověřena.