Až statisíce obyvatel ostrovního státu jsou závislé na žvýkání betelových ořechů, známých také jako „tchajwanská žvýkačka“. Tato oblíbená plodina je však silně karcinogenní a její užívání stojí ročně životy tisíců lidí.
Betel, známý také jako „ořech areca“, je silně zakořeněnou tradicí mezi původními obyvateli Tchaj-wanu, a to zejména při různých rituálech. Ve velkém ho v současnosti žvýkají zejména příslušníci dělnických tříd nebo řidiči, kteří se tak snaží udržet svoji bdělost během dlouhé pracovní doby. Informuje o tom stanice France 24, podle níž bedel konzumuje až 17 procent obyvatelstva nejchudších oblastí země.
Tyto ořechy zároveň představují důležitý prostředek obživy chudých tchajwanských žen, které tuto plodinu často připravují a prodávají podél tamních silnic. Ročně se v zemi vyprodukuje až 95 tisíc tun betelových ořechů.
Žvýkání betele však může vést ke vzniku rakoviny dutiny ústní. Důkazem je oblast Pingtung na jihu země, která drží světový rekord v počtu případů této nemoci. I proto byla v zemi zavedena různá preventivní opatření, které mají konzumaci ořechů v populaci omezit.