Pokud se nepodaří snížit růst emisí na cíl stanovený v Pařížské dohodě, bude rizikům v příštích 20 letech čelit až 70 procent světové populace.
Výrazné a rychlé změny počasí, extrémních teploty a srážky jsou totiž jedním z projevů stále zvyšujících se emisí skleníkových plynů. „Globální oteplování rychle mění klimatické podmínky, na které jsou společnosti a ekosystémy přizpůsobeny,“ varují vědci ve studii.
Studie zdůrazňuje hlavně především nutnost snížení objemu vypouštěných emisí. Pokud se nižších čísel dosáhnout podaří, mohou nestability v atmosféře zasáhnout asi 20 procent populace. Ačkoliv jde o výrazný pokles, čísla jsou stále alarmující.
Výrazné změny počasí mohou ohrozit i lidské zdraví. Například na následky vln veder umírá stále více lidí. Stále častěji se však mohou do budoucna objevovat i extrémní srážky a povodně, informuje Česká televize.
K vypracování studie vědci použili velmi rozsáhlé simulace klimatických modelů. Podíleli se na ní například klimatická vědkyně Carley Iles a vědec Bjørn Samset z Centra pro mezinárodní výzkum klimatu Cicero, nebo Laura Wilcox z Univerzity v Readingu.