Česká města zamořují přemnožení potkani. Jen v Praze by jich podle odborníků mělo být více než pět milionů.
Potkani se množí velmi rychle, rychlému růstu jejich populace navíc prospívají i mírné zimy minulých let. Aby města udržela situaci s velkými hlodavci pod kontrolou, musí pravidelně provádět plošnou deratizaci. V Praze tento zákrok provedli odborníci před několika dny. „Kolegové za sezónu dají nástrahy do třinácti až čtrnácti tisíc kanalizačních vstupů,“ popsal pro ČT 24 mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
Právě v české metropoli je podle odhadů expertů pětkrát více potkanů než obyvatel. Na jejich výskyt si stěžují například obyvatelé sídliště Černý Most. Pobíhající potkan je zde k vidění údajně často, a to i přes den. „Jsou to zvířata, která se bojí světla. Když vylezou přes den, tak je přemnoženo,“ uvedla pro ČT 24 zástupkyně vedoucího z Národní referenční laboratoře pro dezinfekci a deratizaci Terezie Arnoldová.
Potkani jsou nebezpeční přenašeči bakterií a virů. V některých částech hlavního města jsou zaznamenány případy, kdy obyvatelé tato zvířata krmí. Podle odborníků se tím ale vystavují vysokému riziku. „Když si potkan na člověka zvykne, může mu lézt i po ruce. Tam jsou pak známé případy kousnutí. I dotknutí se srsti může být nebezpečné, protože se potkan čistí tak, že si ji olizuje,“ upozorňuje pro ČT 24 zoolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Pavel Stopka.
Některé z přenášených nemocí mohou být pro člověka dokonce smrtelné. Mezi jejich výčet patří leptospiróza, tularémie, salmonelóza či horečka z krysího kousnutí. Dotýkat by se proto lidé neměli ani půdy v okolí úkrytu potkanů.
Kromě potkanů přibývá v domácnostech i dalších škůdců. Deratizátoři hlásí nárůst výskytu švábů, rusů domácích a hlavně štěnic. Škodlivý hmyz vykazuje čím dál tím větší odolnost vůči chemickým prostředkům. Lidé si mohou nezvané hosty přivézt například z dovolené. Pokud některého z těchto parazitů u sebe doma najdeš, obrať se co nejrychleji na experty. Neodborná snaha o zlikvidování škůdců může vést k jejich rychlému rozmnožení a nekontrolovanému zamoření domácnosti.