Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
Anna Vondráková
29. listopadu 2024 v 16:53
Čas čtení 1:30

Black Friday je tu! Dej si ale pozor na podvodníky

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Black Friday je tu! Dej si ale pozor na podvodníky
Zdroj: freepik/freepik/volně k použití

Lákavé slevy a akce zní dobře asi každému z nás. To ale bohužel nahrává falešným prodejcům a internetovým šmejdům.

Podle průzkumu společnosti Gen se až 43 % lidí někdy setkalo s podvodem během online nakupování, ty jsou totiž rychlé, jednoduché a pohodlné. Avšak právě proto jsou e-shopy a internetové nabídky pro podvodníky častým terčem. Útočí především přes sociální sítě, reklamy, SMS zprávy nebo e-maily. Nejčastěji lákají na akční slevy a limitované nabídky.

1. prosince 2023 v 13:30 Čas čtení 5:28 Každá desátá oběť scamu byla loni mladší 25 let. Může se to stát i tobě. Takto podvody vypadají Každá desátá oběť scamu byla loni mladší 25 let. Může se to stát i tobě. Takto podvody vypadají

Internetovým šmejdům navíc v podvodech pomáhá i umělá inteligence. Jsou tak stále více uvěřitelné a nezaměřují se tak už jen na starší generaci. Jednou z nejpoužívanějších metod podvodníků je falešný inzerát na bazarových webech. Útočník pošle odkaz na podvrženou stránku, kde vyžaduje platbu, a poté zmizí i s vašimi penězi. Jindy se podvodník vydává za zájemce o váš produkt a požaduje kauci nebo poplatky. Falešnou platební bránu pak vydává za úschovnu peněz, kterou má ve správě daný online bazar.

„Je potřeba se zamyslet nad celou situací a nenechat se zatlačit do vyzrazení citlivých údajů či potvrzení nesmyslných transakcí. Musíme si uvědomit, že v tomto prostředí může mít i menší chyba značné následky,“ připomíná Ondřej Kapr z rady odboru hospodářské kriminality Policejního prezidia ČR.

Jak nenaletět?

  • Dej si pozor na příliš nízké ceny. Extrémně výhodné nabídky totiž často bývají signálem podvodu. U neznámých e-shopů rozhodně nikdy neposílej peníze předem a zkontroluj si recenze a obchodní podmínky na internetu.
  • Neukládej údaje o své platební kartě. Vždy je lepší volit platbu až při převzetí, pokud to ale jinak nejde, vždy si platební brány ověř a určitě si nikdy na stránkách neukládej informace o své kartě pro budoucí nákupy.
  • Prověř si podmínky slev. Jde asi o ten nejznámější typ podvodů, stále je však hojně rozšířený. Vždy si zkontroluj, že pro uplatnění akce není potřeba například nakoupit větší množství produktů, nebo členství ve věrnostních programech.
  • Nesděluj citlivé údaje. Informace o platební kartě rozhodně nikdy neposílej přes e-mail či telefon. Pozor si dej i na nebezpečné přílohy. Pokud ti přijde žádost o autorizační kódy nebo podezřelá zpráva, prověř ji. I nedokonalá čeština může být varováním, ačkoliv podvodníci jsou čím dál pečlivější.

Ačkoliv jsme na začátku zmínili, že internetoví šmejdi už útočí bez ohledu na věk, cílovou skupinou podvodníků jsou stále přeci jen především starší lidé, kteří nejsou schopni dostatečně zdroje ověřovat. Proto je vhodné se svými prarodiči a rodiči o těchto nástrahách mluvit, aby se dokázali podezřelým e-mailům a nabídkám sami bránit.

Domů
Sdílet
Diskuse