Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že „pokračující čínská kontrola nad aplikací TikTok představuje trvalou hrozbu pro národní bezpečnost“.
Americký odvolací soud v pátek zamítl mimořádnou žádost společnosti TikTok o dočasné zablokování zákona, který vyžaduje, aby se čínská mateřská společnost ByteDance do 19. ledna 2025 aplikace zbavila, jinak jí hrozí zákaz činnosti.
„Navrhovatelé neidentifikovali žádný případ, kdy by soud po zamítnutí ústavní stížnosti proti zákonu Kongresu zakázal vstup tohoto zákona v platnost, dokud nebude podána žádost o přezkum u Nejvyššího soudu,“ uvádí se v pátečním usnesení. Informuje o tom deník The Guardian.
Aplikace, kterou ve Spojených státech využívá přes 170 milionů uživatelů, je tak o krok blíže k jejímu zákazu. A je možné, že nejde o jedinou síť, se kterou se Američané budou muset rozloučit. Nový zákon totiž dává americké vládě rozsáhlé pravomoci zakázat i další aplikace vlastněné cizinci, které by mohly vyvolat obavy ze shromažďování údajů Američanů.
TikTok ale argumentuje tím, že data pro doporučování obsahu a uživatelská data jsou uložena v USA na cloudových serverech provozovaných společností Oracle, zatímco rozhodnutí o úpravě obsahu, která ovlivňují uživatele v USA, jsou přijímána ve Spojených státech. Podle společnosti také ministerstvo spravedlnosti nesprávně vyhodnotilo vazby aplikace na Čínu.
Toto rozhodnutí, pokud ho nejvyšší soud nezvrátí, svěřuje osud TikToku nejprve do rukou Joea Bidena, který rozhodne, zda lhůtu 19. ledna prodlouží o 90 dní. A následně do rukou Donalda Trumpa, který se ujme úřadu už 20. ledna.
Nově zvolený prezident, který se neúspěšně pokusil zakázat TikTok už během svého prvního funkčního období v roce 2020, ale před listopadovými prezidentskými volbami prohlásil, že zákaz TikToku nedovolí.