Páteční pokus vyšetřovatelů o zatčení jihokorejského prezidenta skončil neúspěchem. Po téměř šestihodinovém střetu s prezidentovou ochrankou v jeho rezidenci v centru Soulu oznámili, že z bezpečnostních důvodů pozastavují výkon zatykače.
„Co se týče dnešního provedení zatykače, bylo rozhodnuto, že kvůli probíhajícímu konfliktu nemůže být skutečně proveden. K rozhodnutí zastavit výkon zatykače vedly obavy o bezpečnost personálu na místě,“ uvedl v prohlášení Úřad pro vyšetřování korupce vysokých úředníků (CIO).
Zatykač na Jun Sok-jola byl vydán v úterý v souvislosti s vyšetřováním vyhlášení stanného práva na začátku prosince. Kromě zatykače, jehož platnost vyprší v pondělí 6. ledna, vydal soud také příkaz k domovní prohlídce.
Od pátečního rána, kdy CIO oznámila, že zahájila výkon zatykače, nebylo podle agentur jasné, zda bude suspendovaný prezident s úřady spolupracovat. Členové protikorupčního úřadu spolu s policisty dorazili do prezidentovy rezidence krátce po sedmé hodině ranní místního času. Podle agentury Jonhap jim ve vstupu nejprve zabránila vojenská jednotka a poté se střetli s prezidentovou ochrankou, která jim několik hodin bránila ve vstupu do Junovy rezidence.
Podle agentury Jonhap bylo do oblasti nasazeno přibližně 2 700 policistů a 135 policejních autobusů, aby zabránili střetům poté, co ve čtvrtek vypukly potyčky mezi Junovými příznivci a odpůrci. Protikorupční vyšetřovatelé vyjádřili vážné politování nad jednáním prezidenta, který byl předtím třikrát předvolán k výslechu, ale pokaždé předvolání ignoroval, a uvedli, že zváží své další kroky.
Podle Junova právníka jsou oba zatykače „nezákonné a neplatné“, protože byly vydány na žádost orgánu, který nemá vyšetřovací pravomoci. Obhájce v pátek uvedl, že proti „nezákonnému“ provedení zatykačů vyšetřovateli podnikne právní kroky.