Pokud plánuješ výlet do Londýna, už ti nepostačí pouze letenka a pas. Na jaké změny se musíš připravit? Stejný systém má v plánu zavést i Evropská unie pro cestovatele a cestovatelky z třetích zemí.
Velká Británie s těmito změnami začala už v rámci států mimo Evropskou unii. Povinnost registrace před cestou se týká například i občanů USA, Austrálie či Kanady. Od 2. dubna 2025 však budou muset o povolení žádat i občané států Evropské unie, včetně lidí, kteří kdekoli v Británii budou i jen přestupovat na návazné lety.
Velká Británie zavedla systém ETA, kde si elektronicky zažádáš o vstup do země a zaplatíš poplatek 16 liber (cca 480 korun). Cílem je snížit závislost migračního a hraničního systému na financování daňovými poplatníky.
Tento poplatek se váže k cestám dlouhým maximálně šest měsíců a povolení pak bude platit na dva roky. Neplatí to pro obyvatele Irska, držitele víz a osoby, které mají v Británii platné povolení k pobytu, práci nebo studiu.
ETA se tak podobá systému ESTA, který při bezvízovém styku vyžadují i pro české občany Spojené státy americké.
Systém EU pro cizince ze třetích zemí
Něco obdobného plánuje pro cestovatele ze třetích zemí zavést i Evropská unie. Půjde o evropský systém ETIAS (European Travel Information and Authorization System). Což by znamenalo, že okolo šedesáti zemí s celkovým počtem 1,4 miliardy obyvatel, by žádalo o online povolení pro vstup do zemí EU. To by stálo sedm eur. Povolení by mělo platnost tři roky.
ETIAS by měl být spuštěn během letošního roku. Brusel tím chce dosáhnout většího přehledu o cestách cizinců do zemí EU a nezanedbatelných finančních příjmů, které mají sloužit i k lepší ochraně vnějších hranic EU.
Díky tomuto systému by Evropská unie ročně vydělávala přes čtvrt miliardy eur tím, že ročně do států EU přicestuje okolo 37 milionů lidí.