Veřejnost v Německu je vůči digitálnímu euru nadále skeptická.
- V Německu stále panuje velká skepse vůči digitálnímu euru. Téměř pětina (22 %) z 2019 respondentů oslovených v průzkumu společnosti YouGov uvedla, že takovou alternativu k bankovkám a mincím by nepoužívala.
- 7 % by digitální euro používalo každý den, 16 % dvakrát až třikrát týdně, zejména při nákupech přes internet. Více než třetina (36 %) se v této otázce ještě nerozhodla.
- Měnové orgány v eurozóně pod vedením Evropské centrální banky (ECB) již léta pracují na digitální verzi společné evropské měny, která by doplnila bankovky a mince.
- Centrální banky eurozóny chtějí evropskou digitální platební službou čelit soukromým poskytovatelům, zejména z USA, kteří v současnosti dominují na trhu digitálních plateb v Evropě.
Širší kontext: Přípravnou etapu zavedení digitálního eura odstartovala ECB koncem roku 2023 po dvou letech zkoumání. Plánem je během dvou let připravit a schválit potřebnou legislativu, pravidla fungování, přípravu infrastruktury a výběr poskytovatelů. O tom, zda projekt postoupí do další fáze, má Rada guvernérů ECB rozhodnout koncem roku 2025.
Zavedení digitálního eura se neočekává dříve než koncem roku 2028, uvedl loni v září člen představenstva německé centrální banky Burkhard Balz, který se na projektu podílí.
Digitální měny lze rozdělit na kryptoměny jako bitcoin, jejichž ekosystém je decentralizován, a centrální bankou vydávané digitální měny (CBDC). Otázkou CBDC se v současnosti zabývá více než 100 centrálních bank, včetně ECB.