Otřesy na ostrově začaly minulý týden, ve středu večer dosáhly síly 5,2 stupně. Odhaduje se, že k němu došlo v hloubce 5 kilometrů.
Na ostrově zatím nebyly hlášeny žádné větší škody, ale úřady se připravují na případné větší zemětřesení. Řecké ministerstvo civilní ochrany proto ve čtvrtek vyhlásilo na ostrově výjimečný stav. Trvat by měl prozatím do 3. března. „Celý státní mechanismus byl aktivován a já chci vyzvat naše občany, aby spolupracovali s úřady,“ řekl premiér Kyriakos Mitsotakis po středečním setkání nejvyšších představitelů. Ostrov by měl sám v pátek navštívit.
Vasilis Karastathis, ředitel Geodynamického ústavu, řecké státní televizi ERT News sdělil, že „seizmická činnost pokračuje stejným tempem jako v předchozích dnech, tedy intenzivně.“ Následně dodal, že je situace stále vážná. „Máme tu poměrně vysoký počet zemětřesení se sílou magnitudy nad čtyři stupně,“ uvedl. „Stále se nacházíme uprostřed cesty. Nezaznamenali jsme žádné ztenčení, žádnou známku toho, že by se schylovalo k ústupu,“ dodal.
Předpokládá se, že z ostrova, který ročně navštíví více než 3 miliony turistů a kde žije přibližně 20 000 stálých obyvatel, uprchlo přibližně 11 000 lidí. Řecké úřady zajistily další lety, aby pomohly lidem uprchnout do bezpečí na pevninu, ale snahy o evakuaci se ve středu zkomplikovaly, protože trajekty nesměly kvůli silnému větru opustit přístavy. Normální provoz byl obnoven ve čtvrtek.
Santorini se sice nachází v blízkosti rozhraní mohutných afrických a euroasijských tektonických desek a často zde dochází k seizmické aktivitě, ale málokdy tak intenzivní a po tak dlouhou dobu. Kromě Santorini se otřásly i nedaleké ostrovy Amorgos a Ios.