Téměř 20 tisíc živých zvířat, všechny ohrožené nebo chráněné druhy, bylo objeveno v rámci celosvětové operace proti sítím obchodníků s volně žijícími živočichy, kterou společně koordinovaly Interpol a Světová celní organizace. Týkalo se to i Česka.
Operace Thunder 2024, která se uskutečnila mezi 11. listopadem a 6. prosincem, se zúčastnili policisté, celníci, pracovníci hraničních kontrol, lesníci a úředníci zabývající se volně žijícími živočichy ze 138 zemí a regionů. To představuje nejširší účast v historii každoroční akce, pořádané od roku 2017, informovala tisková zpráva Interpolu.
Osm tygrů včetně mláďat
V Česku bylo v podezřelém chovu objeveno osm tygrů ve věku od dvou měsíců do dvou let. Nebylo to poprvé, co u nás objevili tygry. Server Investigace.cz připomněl několik let starou kauzu známého českého cirkusáka Ludvíka Berouska, která tehdy šokovala svět. Tygry množil a jejich mrtvá těla pak prodával dál, aby sloužila k výrobě produktů tradiční čínské medicíny.
Jak uvádí zpráva Interpolu, ve světě pak našli například několik tun šupin luskounů, tunu mořských okurek, téměř tunu sušených žraločích ploutví a 846 kusů kůže krajty mřížkované, nejdelšího druhu hada na světě.
Razie proti zločineckým sítím
Úřady zatkly celkem 365 podezřelých osob a identifikovaly šest nadnárodních zločineckých sítí podezřelých z obchodování se zvířaty a rostlinami chráněnými Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).
Nejčastěji se s nimi nezákonně obchoduje za účelem uspokojení specifických požadavků trhu, ať už jde o potraviny, domnělé léčivé účinky, sběratelské předměty nebo o domácí a soutěžní zvířata.