Lávová erupce na zasněžené sicilské hoře Etna přilákala tisíce turistů. Příval zvědavců však působí starosti záchranářům i expertům na bezpečnost.
První erupce Etny v roce 2025 o víkendu zesílila a vytvořila značné lávové proudy, které se prořízly sněhovou pokrývkou hory a přilákaly tisíce zvědavců. Podle šéfa sicilské civilní ochrany Salva Cociny se však nekontrolovaný příliv návštěvníků stal bezpečnostním rizikem. Mnozí turisté se na sopku vydávají bez průvodce a bez potřebné výbavy, čímž ohrožují nejen sebe, ale i záchranáře. Úzké cesty vedoucí k sopce se navíc plní neukázněně zaparkovanými auty, což téměř znemožňuje přístup záchranným vozidlům.
V posledních dnech musely místní záchranné sbory řešit několik krizových situací. V neděli si po pádu na ledě turista zlomil nohu. V pondělí se na sopce ztratilo osm lidí. Trvalo několik hodin, než je záchranáři našli.
Vroucí proudy lávy mohou představovat vysoké riziko. Vulkanologové varují, že láva přicházející do kontaktu se sněhem může způsobit náhlé exploze a vymrštění žhavých úlomků. Podle nejnovějších nařízení starosty zdejšího města Adrano by se lidé neměli k lávovému proudu přibližovat na méně než 500 metrů. Tento zákaz ovšem mnoho turistů ignoruje a riskuje kvůli pořízení efektních záběrů. Na videích kolujících po internetu jsou zachyceni lidé, kteří se přibližují k lávovým proudům na dosah ruky, někteří dokonce sjíždějí svahy sopky na lyžích.
Erupce Etny začala 11. února. Vulkanolog Boris Behncke uvedl, že proudy žhavé hmoty sestoupily do výšky 1 950 metrů a zničily část lesů poblíž obslužné silnice. Letiště v Katánii muselo dočasně přesměrovat lety kvůli zvířenému sopečnému popelu ve vzduchu. Etna, nejvyšší a nejaktivnější stratovulkán Evropy, tak znovu připomíná svou sílu i nevyzpytatelnost.