Vlci historicky obývali území celého Česka. Jenže kvůli pronásledování a odlesňování byli na přelomu 19. a 20. století vyhubeni. Teď se postupně díky přirozené migraci vrací, například do regionu Znojemska či Podyjí.
Správa národního parku to uvedla na svých stránkách. Podle parku jde o dobrou zprávu, protože vlci plní v české krajině důležitou ekologickou roli.
„Vlci hrají klíčovou roli jako regulátoři populací divoce žijících kopytníků, například jelenů, srnců a divokých prasat. Přirozeným výběrem odstraňují především slabé, nemocné či staré jedince, čímž zlepšují celkový zdravotní stav populace kořisti,“ vysvětluje správa.
V jejich regionu zaznamenali zhruba deset věrohodných pozorování vlků. „Jednotliví jedinci byli v nedávné době spatřeni jak přímo na území Národního parku Podyjí, tak i v jeho okolní volné krajině. Lze tedy předpokládat, že výskyt této šelmy bude v oblasti nadále častější,“ uvádí správa.
Kde jinde byli v Česku vlci pozorováni, můžeš checknout na mapě níže.
Správa také radí, co dělat v případě, že na vlka ve volné přírodě narazíš. „Setkání s vlkem v přírodě je velmi vzácné a vlci se obvykle vyhýbají kontaktu s lidmi. Pokud na vlka narazíte, zůstaňte klidní, pomalu se vzdalujte a nedělejte prudké pohyby, nechte mu únikový prostor,“ doporučují odborníci. V žádném případě se k vlkovi nepřibližuj ani se ho nesnaž krmit. Kdyby se k tobě přibližoval, vyplašíš ho hlasitým křikem a hlukem.
Pokud najdeš vlka uhynulého, informuj příslušné orgány, které informaci potřebují pro výzkumné účely. Kontaktovat můžeš Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR, případně orgán ochrany přírody, například krajský úřad nebo správu příslušného národního parku.
Výzkumníci také prosí o pořízení případné foto nebo video dokumentace. Tady ale přikládáme tip, jak to určitě nedělat.