Tým z Cambridge našel zatím nejpřesvědčivější důkaz o životě na planetě K2-18b. Jde o molekuly, které na Zemi vytvářejí jednoduché organismy.
Vědci zřejmě narazili na nejpřesvědčivější známky života mimo naši sluneční soustavu. Informují o tom deník The Guardian či stanice BBC. Pomocí vesmírného dalekohledu Jamese Webba zkoumali exoplanetu K2-18b, vzdálenou 124 světelných let od Země, a v její atmosféře objevili známky molekul dimethylsulfidu (DMS) a dimethyldisulfidu (DMDS). Tyto sloučeniny na Zemi produkují pouze jednoduché organismy, zejména mořský fytoplankton.
Planeta K2-18b se nachází v souhvězdí Lva a je asi devětkrát hmotnější než Země. Vědci a vědkyně z Cambridge, kteří planetu zkoumali, se domnívají, že by mohlo jít o oceánskou planetu, zatímco někteří se přiklání ke scénářům plynné planety, nebo takové, jejíž oceány tvoří magma.
„Jedná se o dosud nejsilnější důkaz biologické aktivity mimo sluneční soustavu,“ řekl vedoucí výzkumník, profesor Nikku Madhusudhan.
Není však jisté, zda molekuly vznikly skutečně biologickými procesy. Podle vědkyně Nory Hänni z Univerzity v Bernu jsou známky života „jednou z možností, ale jen jednou z mnoha.“