Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
Anja Samardžija
dnes 10. května 2025 v 14:05
Čas čtení 0:29

Sovětská sonda se zřítila na Zemi. Má být v Indickém oceánu

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Sovětská sonda se zřítila na Zemi. Má být v Indickém oceánu
Zdroj: ESA

Sovětská sonda Kosmos 482, která byla dlouhou dobu na oběžné dráze, se zřítila na Zemi. Měla dopadnout do Indického oceánu.

Astronom Michal Václavík informoval, že kolem půl deváté hodiny ráno vstoupila sonda nad Bengálským zálivem, přibližně 565 kilometrů západně od Adamanských ostrovů. „Případné trosky pak dopadly do Indického oceánu mezi Kokosovými ostrovy a Jávou,“ dodal.

9. května 2025 v 18:00 Čas čtení 2:18 Farář, hudební virtuóz i Bůh: Připomeň si nejlepší filmy Jiřího Bartošky Farář, hudební virtuóz i Bůh: Připomeň si nejlepší filmy Jiřího Bartošky
9. května 2025 v 14:00 Čas čtení 4:52 Rozchod, bar a západ slunce: „Každá změna otevírá nové dveře,“ říká Tea Sofia o svém novém albu Rozchod, bar a západ slunce: „Každá změna otevírá nové dveře,“ říká Tea Sofia o svém novém albu
9. května 2025 v 10:54 Čas čtení 0:57 „I became a Nazi.“ Kanye West vydal kontroverzní track, který končí proslovem Adolfa Hitlera „I became a Nazi.“  Kanye West vydal kontroverzní track, který končí proslovem Adolfa Hitlera

Podle Evropské kosmické agentury byla sonda naposledy zachycena německými radary pár minut po osmé hodině středoevropského letního času. Poté už ji radary nezaznamenaly.

Místo, kde sonda dopadla.
Místo, kde sonda dopadla. Zdroj: Michal Václavík/Facebook

Kosmická sonda Kosmos 482 byla vypuštěna 31. března 1972 s cílem doletět k Venuši. Došlo ale k technickým problémům s motorem, které znemožnily sondě opustit oběžnou dráhu Země. Obíhala tak kolem naší planety posledních 53 let.

Zemi ale nehrozilo velké nebezpečí. „S hmotností necelých 500 kilogramů a velikostí jednoho metru je riziko podobné jako při dopadu meteoritu,“ uvedl vědecký pracovník Marco Langbroek.

Domů
Sdílet
Diskuse