V Ugandě využili šimpanzi léčivé rostliny, aby ošetřili otevřené rány a další zranění.
Vědecký tým z Oxfordské univerzity ve spolupráci s místním týmem v lese Budongo natočil a zaznamenal případy, kdy zvířata používala rostliny k první pomoci, a to jak na sebe, tak i občas vzájemně. Informují o tom The Guardian a BBC.
Jejich výzkum navazuje na dřívější zjištění, že šimpanzi vyhledávají a jedí určité rostliny k samoléčbě. Vědci pak léta shromažďovali svá vědecká pozorování, aby vytvořili katalog různých způsobů, jakými šimpanzi používají lesní „první pomoc“.
Vyšlo tedy najevo, že primáti, včetně šimpanzů, orangutanů a goril, používají přírodní léčiva různými způsoby, aby si ve volné přírodě udrželi zdraví. Chování šimpanzů, když jsou ve volné přírodě nemocní nebo zranění, vysvětlila vedoucí výzkumnice Elodie Freymann. „Šimpanzi si rostliny natírají na rány nebo je žvýkají a poté žvýkaný materiál aplikují na otevřené zranění.“
Dělají to i jeden pro druhého. V záběrech se objevila mladá šimpanzí samice, která žvýká rostlinný materiál a aplikuje ho na zranění na těle své matky. Dokonce se našly i záznamy o šimpanzích, kteří se starají o rány jiných zvířat, s nimiž nebyli příbuzní. To doplňuje důkazy o tom, že divocí šimpanzi mají schopnost empatie.