Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
Aneta Gospičová TASR
dnes 18. května 2025 v 12:56
Čas čtení 2:02

FOTO: Papež Lev XIV. oficiálně nastoupil do úřadu. Slavnostní mše se zúčastnili i světoví lídři

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
FOTO: Papež Lev XIV. oficiálně nastoupil do úřadu. Slavnostní mše se zúčastnili i světoví lídři

Inaugurační mše znamená slavnostní začátek jeho pontifikátu.

Papež Lev XIV. sestoupil spolu s patriarchy východních církví za sborového zpěvu Tu es Petrus (Ty jsi Petr) k hrobu svatého Petra ve vatikánské bazilice. V neděli dopoledne tím začala slavnostní inaugurace nového římského pontifika.


Papež na chvíli setrvával v modlitbě u hrobu apoštola Petra, který poté okouřil kadidlem. Následně se v procesí doprovázené hymnem Laudes Regiae a litaniemi ke všem svatým s důrazem na kanonizované papeže vydal na náměstí svatého Petra, kde se koná samotná inaugurační mše.

PAPEZ PAPEZ PAPEZ PAPEZ
Zobrazit galerii
(8)
Lev XIV., vlastním jménem Robert Francis Prevost, je papežem už od okamžiku svého zvolení 8. května, inaugurační mše však znamená slavnostní začátek jeho pontifikátu. V minulosti šlo o korunovační mši – posledním papežem, kterého korunovali papežskou tiárou, byl Pavel VI. v roce 1963.

Po roce a půl však tiáru prodal na charitativní účely a od té doby se žádný papež nenechal korunovat. Jan Pavel I. a Jan Pavel II. si tiáru ponechali ve svém osobním erbu, od Benedikta XVI. však papežové používají v erbu jen mitru, na které jsou naznačeny tři korunky z tiáry. V erbu Vatikánu tiára zůstala dodnes.

Přijme dva znaky pontifikátu

Nový papež během mše přijme dva klíčové znaky pontifikátu – pallium a rybářský prsten. Jak vysvětluje Vatican News, pallium je úzký pruh látky utkané z vlny beránků. Představuje obraz Dobrého pastýře, který si pokládá ztracenou ovci na ramena. Pallium se nosí přes ornát, položený přes ramena. Pallium nosí i arcibiskupové-metropolité, avšak ti – na rozdíl od papeže – pouze na území své provincie.


Rybářský prsten je pečetním prstenem, představuje znamení víry svěřené Petrovi, původem rybáři, kterého Kristus povolal jako rybáře lidí a pověřil úkolem posilovat ve víře své bratry.


Po přijetí těchto insignií, které se koná po evangeliu, následuje symbolický obřad poslušnosti, při kterém 12 zástupců různých skupin církve z celého světa – od kardinálů po laiky – skládá papeži slib poslušnosti. Poté následuje homilie.

Mše ve Vatikánu

Mše se koná na náměstí svatého Petra. Na hlavním portálu baziliky visí tapisérie znázorňující Petrův zázračný rybolov, když vytáhl síť plnou ryb. Jde o kopii vlámské tapisérie vytvořené pro Sixtinskou kapli podle návrhu Raffaela, nyní uložené ve Vatikánských muzeích. U oltáře se nachází obraz Panny Marie Dobré rady ze svatyně v Genazzanu, ke které má nový papež zvláštní úctu.


Po mši pontifex pozdraví politické představitele, kteří se mše zúčastnili. Za Spojené státy přicestovali na papežovu inauguraci jeho krajané, viceprezident J. D. Vance a ministr zahraničních věcí Marco Rubio, kteří jsou oba katolíci.


Celkově mají být podle agentury AP na inauguraci papeže více než dvě desítky hlav států včetně peruánské prezidentky Diny Boluarte. V Peru působil Robert Prevost dlouhé roky jako misionář a později biskup, kromě občanství USA má také občanství této země. Česko zastupuje ministr zemědělství Marek Výborný.

Na seznamu účastníků jsou i prezidenti dvou zemí, které jsou účastníky války, a Lev XIV. tyto státy zmínil i ve svém prvním nedělním projevu po modlitbě Regina Caeli (Raduj se, královno nebes) před týdnem – prezident Izraele Jicchak Herzog a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.


Přítomní jsou i představitelé arabských zemí, například vládce emirátu Rás al-Chajma, jednoho ze sedmi autonomních emirátů Spojených arabských emirátů, šejk Saúd bin Sakr al-Kásimí.

18. května 2025 v 11:30 Čas čtení 2:14 Předpověď: Sice je květen, ale počasí si z nás dělá apríl. Přijít může sníh i 25 stupňů Předpověď: Sice je květen, ale počasí si z nás dělá apríl. Přijít může sníh i 25 stupňů
18. května 2025 v 10:15 Čas čtení 0:45 Ukrajinu zasáhl největší dronový útok od vypuknutí války. V noci čelila stovkám náletů, hlásí oběť i zraněné Ukrajinu zasáhl největší dronový útok od vypuknutí války. V noci čelila stovkám náletů, hlásí oběť i zraněné
18. května 2025 v 8:02 Čas čtení 0:54 Mírová jednání v Istanbulu: Moskva požaduje od Ukrajiny více území Mírová jednání v Istanbulu: Moskva požaduje od Ukrajiny více území

 

PAPEZ
Zdroj: TASR/AP
Domů
Sdílet
Diskuse