Čtyři vlci a další zvířata z Rychlebských hor pravděpodobně podlehli otravě. Úhyn celé smečky je mimořádný. „Vymyká se to jiným případům,“ tvrdí koordinátor Hnutí Duha Šelmy Michal Feller.
Řekl to v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Návrat vlků do české krajiny je přitom žádaný. Kdysi totiž obývali území celého Česka, jenže kvůli pronásledování a odlesňování byli na přelomu 19. a 20. století vyhubeni. Teď se postupně díky přirozené migraci vrací.
Právě proto ochránce překvapila smrt hned čtyř vlků najednou, pravděpodobně celé rodiny. Uhynulá smečka je jednou ze tří, kterou měl Fellerův tým dobře zmonitorovanou. Jeden z vlků totiž přišel z Rakouska, odkud měl telemetrický obojek.
Kromě vlků se také objevila další uhynulá zvířata. „Našli se tam také krkavci, káňata, liška. Právě více případů nalezených mrtvých zvířat v jedné oblasti a výsledky pitev nasvědčují tomu, že šlo o otravu,“ říká Feller.
Návnada prý nemusela být namířena primárně na vlky, obvykle totiž cílí na dravé ptáky. Tomu ostatně nasvědčuje i smrt ostatních druhů. „Například pro ptáky je smrtící dávka relativně malá, jedy jsou bohužel dost účinné. Zatím můžeme jen spekulovat, jestli to byla jedna větší návnada, nebo více menších,“ vysvětluje koordinátor.
Za podobnými činy obvykle stojí například chovatelé hospodářských zvířat, holubů či ryb. Někdy to podle odborníka bývají i lovci, kterým se některé druhy v okolí nelíbí a vnímají je jako svou konkurenci. „Okruh je poměrně široký. Ale může to být také vyšinutý jedinec, který může klást otrávené návnady jen tak kvůli obecné nenávisti ke zvířatům,“ míní Feller.
Vlci jako výborní lovci v přírodě regulují divoce žijící kopytníky, když se přemnoží. U nás jsou přemnožená prasata divoká, srnci, jeleni a mufloni, kteří brání přirozené obnově lesa, a tak je návrat vlků o to vítanější. Vlci také selektivně odstraňují staré a nemocné jedince, takže populaci uchovávají zdravou, píše Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky.
Případ vyčnívá svým rozsahem, úhyn celé smečky je výjimečný. Navíc není obvyklé, aby se zvířata našla.
Ochránci se snaží o osvětu, aby se podobné případy neopakovaly. Po sociálních sítích se totiž často šíří videa, která se snaží z divokých šelem vyvolat strach. Jejich návrat do krajiny je přitom pozitivní zprávou, v lese plní řadu důležitých funkcí.