Průměrné teploty povrchu moří byly v průběhu letošního dubna jedny z nejvyšších v historii. Téměř desetina celosvětového oceánu překračovala průměr o více než jeden stupeň Celsia. Rekordní teplotu láme i Středozemní moře.
„Letošní duben byl druhým nejteplejším v historii v celosvětovém oceánu a ve Středozemním moři,“ uvedla ve svém pravidelném bulletinu francouzská instituce Mercator Ocean. Průměrná teplota hladiny moří byla 20,95 stupňů Celsia. Toto číslo bylo překonáno pouze minulý rok, kdy odborníci naměřili průměrnou hodnotu 21,11 stupňů. Středozemní moře se pak v uplynulém měsíci drželo na teplotě kolem 17 stupňů Celsia.

Ač se na první pohled mohou tyto hodnoty zdát jako skvělá zpráva pro turisty, kteří se v létě chystají ke Středozemnímu moři vyrazit na dovolenou, oteplování této vodní plochy může mít dalekosáhlé důsledky. Vysoké teploty způsobují větší míru odpařování, což vede k vyšší slanosti. Ta pak zesiluje zadržování tepla a zesiluje probíhající oteplování.
Tyto jevy se pak mohou projevit v celé Evropě. Teplé Středomoří může přinést vlny veder nejen do pobřežních států, ale i do těch kontinentálních. Dává také vzniknout takzvaným medikánům, hurikánům vznikajícím ve Středozemní oblasti, které mohou do Evropy přinést přívalové deště nebo silné větry. Ostatně Česká republika projevy oteplujícího se Středozemního moře minulý rok zažila v podobě povodní v loňském září.
Vzrůstající teploty zásadně mění i mořský ekosystém. Původní živočišné druhy vymírají a místo nich vody osidlují invazivní druhy, což narušuje přirozený potravní řetězec.