Umělá inteligence prý poskytuje zvláštní druh emocionální podpory.
Nový průzkum přinesl alarmující zjištění. Mladí lidé patřící do generace Z by si umělou inteligenci (AI) dokázali představit jako svého životního partnera. Většina z nich by uvažovala o manželství s AI. Vyplývá to z průzkumu společnosti Joi AI.
Ta je v každodenním kontaktu s mladými lidmi, kteří si s AI pravidelně dopisují. Společnost dokonce provozuje webové stránky, kde si můžeš najít AI postavu, se kterou si lze následně povídat. Třeba o práci, škole nebo i o lásce.
Vztahový terapeut, který ve společnosti pracuje, popsal, jak se vztahy s AI liší od těch s lidmi. „Vztahy s AI nebyly vytvořeny proto, aby nahradily skutečné lidské vztahy. Místo toho jsou zdrojem jiného druhu emocionální podpory, která může pozvednout naši celkovou duševní pohodu,“ řekl Jaime Bronstein.
Neuropsycholožka má pro výsledky jasné vysvětlení
Průzkumu se zúčastnilo 2 tisíce lidí, kteří jsou věkově příslušníky generace Z. Zjistilo se, že až osm z deseti respondentů*respondentek by uvažovalo o romantickém svazku s AI. Celých 83 procent uvedlo, že by byli schopni navázat citový vztah s postavou, kterou vytvořila AI.
K této otázce se pro Mashable vyjádřil také neuropsycholožka, která údajně nebyla výsledky nijak překvapena. „Není úplně překvapivé, že mladí dospělí věří, že mohou mít citový vztah k AI. Některé mé výzkumy odhalily, že lidé, kteří trpí sociální úzkostí, mají tendenci používat digitální nástroje, protože se nebojí následků a odsouzení,“ uvedla.
„Mohou si prostě říct, že když lze komunikovat s AI bez jakéhokoli odsuzování, má to pro ně smysl,“ vysvětluje volbu generace Z.