Oběťmi jsou často dívky, které si nezahalují vlasy nebo se oblékají moc žensky. Chlapci ale útokům čelí také.
„Moje dcera a její kamarádka byly napadány, zesměšňovány a uráženy jako ‚ty, které žerou prasata‘. Ani jedna se už neodvažuje o přestávce vytáhnout svačinu a sníst ji,“ uvedl pro deník Focus rodič jedné studentky na škole v Hamburku.
Další rodič uvedl, že musel svého syna převést na jinou školu, protože chodil do třídy, kde většinu žáků tvořily právě muslimské děti, které ostatní šikanovaly. „Muslimští spolužáci na ni křičeli, zastrašovali ji a fyzicky napadali,“ popisuje jiný rodič studentky.
Médium se na situaci ve školách zeptalo experta na islamismus Ahmada Mansoura, ten upozornil na to, že učitelé se v těchto případech často bojí zasahovat, jelikož by mohli být obviněni z rasismu.
Server Novinky také připomíná, že jako jeden z prvních na situaci ve školách v Hamburku upozornil poslanec CDU Sandro Kappe. Jenže Mansour upozorňuje na to, že podobný problém je v celém Německu. A nejen tam.
Radikalizace a extremismus ve společnosti a mezi mladými přitom rostou nebezpečným tempem, přispívají k ní především různé profily a skupiny, které vznikají na sociálních sítích. Podobné případy jsou pak vyvrcholením této radikalizace, jenže jednoduché řešení tohoto problému zatím nemáme.
Podle zprávy Ministerstva vnitra České republiky za rok 2024 radikalizace mladých stoupá i u nás. „Právě existence radikálních online komunit, výskyt explicitních násilných projevů i exhibice násilí obecně může být jedním z důvodů častých incidentů spojených s výhrůžkami násilím ve školách,“ píše resort. Přišel však s preventivním programem Bezpečné dětství, který by mohl tuto situaci zlepšit.
Ale nejde jen o mladé lidi. V roce 2024 policie zjistila 159 trestných činů s nenávistným podtextem a evidovala celkem 119 stíhaných osob u skutků s nenávistným podtextem. Pro trestné činy spáchané z rasových, národnostních a jiných nenávistných pohnutek bylo obžalováno celkem 114 osob. Odsouzeno za ně bylo celkem 63 osob.