Problémy v blocích kolejí Technické univerzity v Liberci byly vyvolány bakterií Legionella, která se množí v teplé vodě. Studenti se tak nemohli v části kolejí sprchovat, v jednom bloku platí zákaz i nyní.
Zákaz sprchování v objektech A a D v Harcově vydala Krajská hygienická stanice Libereckého kraje k 5. dubnu, jelikož byly v teplé vodě nalezeny mezní hodnoty pro bakterii Legionella spp. Kvůli nálezu byly v rámci rutinní kontroly provedeny i další odběry vzorků ve všech budovách. Tam nicméně k přemnožení bakterie nedošlo.
„Důvodem je skutečnost, že bakterie Legionella spp. je schopna při použití vody ke sprchování, konkrétně při vdechování kontaminovaného aerosolu teplé vody, vyvolat u osob se sníženou imunitou akutní onemocnění dýchacího ústrojí,“popsala mluvčí stanice Zuzana Balašová možné riziko onemocnění pontiackou horečkou, legionelózou.
Jedná se o nemoc způsobující hořečnaté stavy, která může vést k závažným stavům, kómatu, ba dokonce i ke smrti. Nebezpečná je v tom, že nemívá specifické znaky, podle kterých by se dala jednoznačně určit.
Aby se přemnožení bakterie zabránilo, musela hygienická stanice použít termickou, resp. chemickou dezinfekci. Navíc kultivace v laboratoři za účelem prokázání přítomnosti trvala 10 dní. Studenti to proto museli vydržet bez sprchy u ubikací, nicméně další běžné využívání teplé vody stanice nezakázala.
Blok D se nesprchuje
Zrušení zákazu v bloku A oznámily samy koleje ke 24. dubnu, kdy byly provedeny kontrolní odběry vody. Důvodem bylo splnění hygienického limitu ve vodě. V bloku D nicméně zákaz stále trvá, a to až do 27. dubna, tedy do čtvrtka, během něhož budou provedeny další kontrolní odběry vody.
Problém s bakteriemi, jak popisuje krajská hygienická stanice, může vzniknout v momentě, kdy je snaha ovlivnit spotřebu energie k ohřevu vody a její teplotu. K tomu ostatně dochází nyní více než dřív, vzhledem k jejím cenám.
„U teplé vody sice není cílem dosáhnout požadavků na vodu pitnou, vzhledem k tomu, že není určena k přímé spotřebě, ale přesto má právě díky zvýšené teplotě svá specifika. Teplota může vést k louhování látek z potrubí a jeho příslušenství a je příznivým růstovým faktorem pro některé mikroorganismy,“ komentovala Balašová s tím, že mezi nejrizikovější patří kromě mykobakterie (onemocnění mykobakterióza) či Pseudomas aeruginosa (pseudomonádové infekce) právě bakterie Legionella.
V posledních letech bylo evidováno již 5 případů Legionelly. To, jestli je k ní člověk náchylný, ovlivňuje imunita, životospráva (zejména kouření), léčba onemocnění jako cukrovka, nádorové onemocnění, AIDS či onemocnění dýchacího ústrojí a predispoziční faktory. Častěji se vyskytuje u mužů a u lidí nad 50 let.
Minulý rok s ní měly problémy zejména bazény. „Za období roku 2022 odebrali zaměstnanci odboru hygieny ve sprchách umělých koupališť a saun 28 vzorků a dalších 20 vzorků v ubytovacích zařízeních. V 9 vzorcích se bakterie Legionella spp. vyskytovala pod limitem, ve 2 případech vzorek limit nesplnil a provozovatelům bylo zakázáno používání nejakostní teplé vody ke sprchování. V obou případech se jednalo o sprchy u bazénů,“ dodala mluvčí.