Hlavní ekonom Bank of England Huw Pill prohlásil, že lidé žijící ve Spojeném království se musí smířit s faktem, že jsou chudší.
Pokud si to nepřipustí, ceny prý budou i nadále růst, píše BBC. Podle ekonoma ve společnosti panuje neochota přijmout, že jsou na tom všichni hůře než kdy dřív, informuje Fortune. Obdobná situace panuje také v Česku. Spotřebitelské ceny zde v březnu meziročně vzrostly o 15 %, uvádí Český statistický úřad.
„Ve společnosti existuje neochota přijmout fakt, že jsme na tom všichni hůře,“ řekl Pill. Veřejnost prý na růst nákladů na živobytí zareagovala tak, že požaduje zvýšení mezd, čemuž některé podniky vyšly vstříc. Ty si pak na oplátku začaly účtovat více peněz od spotřebitelů, čímž se britští občané dostali do začarovaného kruhu.
Inflace ve Velké Británii dosáhla v březnu 10,1 %. Takové číslo je vyšší než cíl Bank of England, která se snaží inflaci udržovat na vytyčeném cíli. V reakci na rostoucí ceny proto zvýšila úrokové sazby, čímž by mohla přimět lidi ke snížení výdajů. Tak by se také snížila poptávka po zboží a růst cen by zpomalil.
„Musíme se smířit s tím, že jsme na tom čím dál hůř. Přestaňme se snažit udržet reálnou kupní sílu tím, že budeme zvyšovat ceny a žádat vyšší mzdy. To, s čím se nyní potýkáme, je neochota přijmout fakt, že jsme chudší. Právě tato hra o vyšší mzdy vytváří takovou inflaci,“ dodal Pill.
Vysoké ceny sužují i Česko
S vysokými cenami a rostoucí inflací bojují také občané České republiky. „Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,1 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle stravování a ubytování. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu o 15,0 %, což bylo o 1,7 procentního bodu méně než v únoru,“ hlásá ČSÚ.
Nedávno také česká expertní platforma zveřejnila výši minimální důstojné mzdy v České republice. Zjistila, že zaostáváme za zeměmi západní Evropy.