Až 883 oficiálně zaznamenaných poprav uskutečnili loni ve světě, což je nejvíce od roku 2017. Vyplývá to z nejnovější zprávy mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International, kterou zveřejnili v úterý, informuje TASR s odvoláním na agenturu AFP.
Zpráva Amnesty o trestu smrti v této souvislosti zvláště kritizuje Blízký východ a severní Afriku. Počty z roku 2022 znamenají v případě 20 zemí, které jsou známy udělováním trestu smrti, až 53procentní nárůst za uplynulých 12 měsíců, upozornila organizace.
Do těchto počtů nejsou zahrnuty „tisíce“ vězňů, které potají popravila Čína, je v nich však započtena „ohromující“ poprava 81 lidí během jediného dne v Saúdské Arábii, cituje TASR AFP. V čele nelichotivého žebříčku v počtech poprav je podle všeho Čína; za ní následuje Írán (576), Saúdská Arábie (196, nejvyšší počet poprav v zemi za uplynulých 30 let), Egypt (24) a Spojené státy (18).
Trest smrti se také ve velkém vykonává v Severní Koreji a ve Vietnamu, podobně jako v Číně však zůstávají tyto počty „zahaleny rouškou tajemství“, uvádí se ve výroční zprávě Amnesty. Organizace v dokumentu také upozornila, že počty poprav výrazně stoupají v Saúdské Arábii, Íránu a Egyptě.
Jedním z faktorů v tomto nárůstu je oficiální pronásledování disentu, zhruba 40 procent všech zaznamenaných poprav se však odehrálo v souvislosti s přestupky spojenými s drogovou trestnou činností: například 11 takových poprav v Singapuru, cituje TASR AFP. Prakticky to znamená porušení mezinárodního humanitárního práva, které umožňuje popravy jedině v případě zločinů týkajících se úmyslného zabíjení, upozornila ve zprávě Amnesty.
„Je načase, aby vlády a OSN zvýšily tlak na ty, kteří jsou zodpovědní za toto očividné porušování lidských práv, a zajistili zavedení mezinárodních záruk,“ uvedla generální ředitelka organizace Agnes Callamard.
„Záblesk naděje“ organizace zaznamenala v šesti zemích, které během uplynulého roku částečně nebo úplně upustily od trestu smrti: Středoafrická republika, Rovníková Guinea, Kazachstán, Papua Nová Guinea, Sierra Leone a Zambie.