Fenomén novodobého otroctví se za posledních pět let znatelně rozšířil. Podle nejnovější studie se týká 50 milionů obyvatel. Oproti předchozím šetřením se jejich počet zvýšil o pětinu.
Nejrozšířenější je novodobé otroctví v Severní Koreji, kde takto žije 104 lidí na 1000 obyvatel. Hned v závěsu za Severní Koreou je Eritrea s 90 novodobými otroky na 1000 obyvatel. „Tyto země sdílejí některé politické, sociální a ekonomické charakteristiky, včetně omezené ochrany občanských svobod a lidských práv,“uvádí studie.
Studie, která byla zveřejněna ve středu ve Velké Británii, poukazuje na vzrůstající trend novodobého otroctví. Podle výzkumu se na tomto trendu podílí především rostoucí a složitější ozbrojené konflikty, rozsáhlé zhoršování životního prostředí a důsledky pandemie COVID-19. Na svém webu to uvádí Deutsche Welle. Před pěti lety byl počet lidí, kteří se řadili mezi takzvané novodobé otroky, o 10 milionů nižší.
Moderní otroctví definoval server Walk Free, který se studií přišel, jako soubor specifických právních pojmů, jenž zahrnuje nucené práce, dluhové otroctví, nucené sňatky nebo obchodování s lidmi. Kromě výše zmíněných zemí se na žebříčku deseti nejproblematičtějších zemí nachází například Mauricius, Saúdská Arábie, Turecko, Spojené arabské emiráty nebo Kuvajt.