Senát dnes odsouhlasil novelu školského zákona, podle kterého by platy učitelů měly od příštího roku činit nejméně 130 % průměrné mzdy.
Ta byla podle Českého statistického úřadu spočítána na 40 353 korun za měsíc a učitelé by tak měli pobírat nejméně 52 459 korun měsíčně, informuje ČTK. Novelu školského zákona a zákona o pedagogických pracovnících nyní dostane k posouzení prezident Petr Pavel.
Senát o novele diskutoval více než 3 hodiny. Probíral se nejasnostmi ohledně toho, zda výše učitelských platů bude vycházet z aktuální průměrné hrubé měsíční mzdy, nebo bude odvozena na základě průměrné mzdy v předminulém roce.
Pro novelu nakonec hlasovalo 40 ze 62 přítomných senátorů a senátorek, přičemž proti byli jen Roman Kraus (ODS), Tomáš Fiala (TOP 09) a Daniela Kovářová (nezávislá).
„Senátem schválený zákon o pedagogických pracovnících posiluje roli ředitele školy, otevírá učitelskou profesi širšímu okruhu zájemců a ukotvuje adaptační období pro nové učitele. Vnesl také více záruk do zajišťování prostředků pro platy učitelů a učitelek,“ napsal na Twitteru ministr školství Mikuláš Bek (STAN).
V minulém roce odpovídala mzda učitelů zhruba 113 % průměrné mzdy a dosahovala tak výše 48 204 korun.
Odborně vzdělaní vysokoškoláci budou moci učit na základních školách
Novely, které dnes Senát schválil, obsahují i další změny ve školství. Jednou z nich je například to, že odborně vzdělaní vysokoškoláci budou moci učit po dobu tří let na základních školách, a to ty předměty, na které se vztahuje jejich odbornost. Stát tak reaguje na nedostatek učitelů, zejména pak přírodovědných oborů.
Senátoři a senátorky se pak věnovali i tomu, zda není namístě přejmenovat školské logopedy na „speciální pedagogy pro vady a poruchy řeči“. Chtějí tak zabránit tomu, aby si je veřejnost nepletla s logopedy zdravotníky. Tato změna byla prozatím smetena ze stolu.