V evropském srovnání patří ČR stále mezi nízkonákladové země.
Takzvaný mzdový náklad netvoří pouze hrubá mzda, ale i povinné pojistné a případně další náklady, například zaškolení zaměstnanců či zaměstnankyň. Jak vyplývá z čerstvých dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), tyto náklady práce v Česku dosahují zhruba 400 korun na hodinu. Zároveň jsou 12. nejnižší v Evropské unii.
„Stále patříme mezi nízkonákladové ekonomiky. To je zhruba polovina států Evropské unie, kde jsou náklady zaměstnance na hodinu práce do 500 korun,“ uvedl Dalibor Holý z odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.
Ve které zemi stojí hodina práce nejvíce a nejméně?
Náklady práce v Česku jsou na podobné úrovni, jako je Portugalsko a Estonsko. Nejnižší hodinové náklady práce jsou v Bulharsku, kde činí zhruba 200 korun. Naopak nejvyšší v EU jsou v Lucembursku, kde stojí zhruba 1250 korun.
Evropské srovnání celkových nákladů práce (Kč/h):
Podle představitelů ČSÚ se rozdíly v hodinových nákladech práce v zemích EU postupně snižují. Za posledních deset let byl nejvyšší růst v Bulharsku a Rumunsku, které jsou na konci žebříčku, v obou zemích se víc než zdvojnásobily. V Česku se za deset let zvýšily o 60 procent.