Novým generálním ředitelem České televize se po tříkolové volbě stal ředitel brněnského studia Jan Souček. V tajné volbě ho zvolilo 11 z 15 členů Rady ČT.
Rada ČT ve středu volila nového generálního ředitele České televize. Po třech kolech tajného hlasování se jím s jedenácti hlasy stal ředitel brněnského studia ČT Jan Souček. O průběhu jednání jsme informovali.
Dosavadní ředitel Petr Dvořák skončil na druhém místě se čtyřmi hlasy. Na to, co výměna generálního ředitele znamená pro veřejnoprávní instituci a jaké změny Souček připravuje, jsme se zeptali novináře a mediálního analytika Filipa Rožánka.
Sledovanost televize mezi mladými lidmi klesá. Proč by je mělo zajímat, kdo povede ČT? Má Souček potenciál tento trend zvrátit?
Sledovanost klasického televizního vysílání klesá všude na světě, je to technologická změna. Lidé se zkrátka přesouvají od naplánovaného programu k výběrovému sledování obsahu v době, kdy jim to vyhovuje. Česká televize těžko přitáhne mladé lidi zpátky v přesný čas k televiznímu programu, ale může jim nabídnout obsah na digitálních platformách, ať už původní tvorbu, nebo zpravodajství. Právě nestranné a nezávislé zpravodajství média, které není závislé ani na přáních inzerentů, ani není řízené vládou, by mělo být důležité pro všechny generace.
Jaké konkrétní změny cílil Souček ve své koncepci na mladou generaci?
Chce jí nabídnout nové projekty na iVysílání a oslovit by ji mohly také aktuální zahraniční pořady v hlavním vysílacím čase. Zcela modernizované by mělo být zpravodajství, pro které usiluje o moderní mobilní aplikaci, která by byla blízká mladým uživatelům.
Co dalšího můžeme od nového generálního ředitele očekávat?
Nový šéf televize uvažuje o změnách na sportovním kanálu, protože sportovní práva jsou čím dál dražší. Také by chtěl pročistit program od přílišného množství lifestylových pořadů. Zvažuje i návrat kanálu ČT3, protože v populaci bude přibývat seniorů a ti na rozdíl od mladých mají rádi klasické vysílání.
Jaký největší úkol Součka čeká a jak si podle Vás povede při jeho plnění?
Dojednat s politiky budoucí podobu financování České televize. Musí o tom být jasno nejpozději příští rok, protože finanční plánování v televizi má určitý rytmus, a musí vědět, jak na tom bude.
Jak vnímáte vyváženost Rady ČT v souvislosti s výsledkem volby?
Atmosféra volby byla při prezentaci projektu Petra Dvořáka hodně vyhrocená. V části věnované otázkám radních v podstatě jenom čelil útokům, bylo dost znát, že mu nechtějí „nic dát zadarmo“. Rozpolcenost rady naznačilo i nejednoznačné hlasování, které zlomila až pětačtyřicetiminutová pauza před třetím kolem. Asi se už nedozvíme, co některé radní přimělo změnit názor, protože volba byla tajná.