Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda ČTK
11. června 2023 v 10:12
Čas čtení 1:37

ČSSD po 30 letech změnila název. „Nechceme opakovat staré chyby,“ říká předseda

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
ČSSD po 30 letech změnila název. „Nechceme opakovat staré chyby,“ říká předseda
Zdroj: ČTK/Krumphanzl Michal

Česká strana sociálně demokratická změní po 30 letech název na Sociální demokracie i současnou zkratku ČSSD na SOCDEM. Rozhodl o tom sobotní stranický sjezd v Plzni značnou většinou delegátských hlasů. O změně názvu panovala debata, ozývala se i kritika.

Pro změnu názvu byly nutné hlasy nejméně dvou třetin, tedy aspoň 119 delegátů sjezdu. Návrh podpořilo 152 delegátů, tři byli proti a 14 se hlasování zdrželo.

Sociální demokraté představili na sjezdu rovněž nový vizuální styl. Předseda sociální demokracie Michal Šmarda při představování změn uvedl, že jednou z definic šílenství je opakovat stejné chyby se stejnými lidmi a zároveň očekávat jiný výsledek. „Už takoví být nechceme. Nechceme opakovat staré chyby, chceme jít dopředu,“ zdůraznil.

11. června 2023 v 9:42 Čas čtení 1:24 „Odsuzuji šikanu.“ Petr Pavel pozval na Hrad šikanovanou ukrajinskou dívku, které děti plivly do tváře „Odsuzuji šikanu.“ Petr Pavel pozval na Hrad šikanovanou ukrajinskou dívku, které děti plivly do tváře

„Jsme tu proto, abychom z těžkých časů vzešli silnější. Tentokrát všichni. Jsme Sociální demokracie,“ prohlásila strana na Facebooku.

Kritika i chvála

Nad změnou názvu se pozastavoval někdejší stranický místopředseda, bývalý ministr i senátor Zdeněk Škromach. „My jsme volby vyhrávali,“ poznamenal. O jiném pojmenování strany by podle něho měli rozhodovat členové v referendu. Naopak například rovněž bývalý místopředseda ČSSD a ministr Jiří Dienstbier označil představené návrhy za svěží a moderní. „Celek dává smysl,“ řekl Diensbier, který byl i poslancem a senátorem.

10. června 2023 v 19:22 Čas čtení 0:33 VIDEO: V Česku řádilo další tornádo. Poničilo střechy domů, lidé sdílejí záběry VIDEO: V Česku řádilo další tornádo. Poničilo střechy domů, lidé sdílejí záběry

„Sjezd je suverén a může odhlasovat cokoli,“ zaznělo v debatním vystoupení Petra Pavlíka. Šmarda poukazoval na to, že o změně názvu z Československé sociální demokracie na Českou stranu sociálně demokratickou se před třemi desítkami let rozhodovalo také na sjezdu.

V diskusi zaznívaly i obavy o to, zda voliči strany přijmou změnu jejího názvu dobře, či výzvy, že sociální demokracie by se spíše měla věnovat debatě o programu než o vizuálním stylu.

Návrhy nových log podle autorů ze spolupracující agentury zachovávají podstatu sociálnědemokratických hodnot. Abstraktní tvar by měl podle nich připomínat okvětní lístek růže, kterou ČSSD používala jako logo v minulosti. Barevné provedení pak bude cihlové.

Sociální demokracie chce obyvatele oslovovat sloganem „Lidskost místo sobectví“ jako variantou na motto „Lidskost proti sobectví“, s nímž šla ČSSD do voleb v roce 1996, kdy ji vedl Miloš Zeman.

Historie sociální demokracie na našem území, jak uvádí Zdeněk Vršecký ve své bakalářské práci, sahá až do dob Rakouska-Uherska. Dne 7. dubna 1878 byla ustanovena Sociálně-demokratická strana československá v Rakousku na sjezdu v Břevnově, čímž byly položeny ideové základy sociální demokracie na našem území. Po jejím založení přišlo zatýkání a perzekuce ze strany vládnoucí monarchie. Koncem 80. let 19. století se situace uklidnila.

13. července 2024 v 9:00 Čas čtení 2:31 Do tohoto lesa desítky let nikdo nemohl. Vyraz na čundr, na kterém nepotkáš ani nohu Do tohoto lesa desítky let nikdo nemohl. Vyraz na čundr, na kterém nepotkáš ani nohu

Vznikem samostatné republiky v roce 1918 se změnila na Československou sociálně demokratickou stranu dělnickou. Její fungování následně narušila druhá světová válka. Po jejím skončení do roku 1948 fungovala samostatně, po komunistickém převratu se však její část spojila s KSČ. Její fungování se při uvolnění režimu nepovedlo obnovit v roce 1968, ale až po sametové revoluci. 

Domů
Sdílet
Diskuse