Online psychoterapeutická platforma Hedepy nyní nově poskytuje kromě klasických terapeutických sezení i psychiatrické vyšetření. Reaguje na nedostatek psychiatrů v Česku. Ve středu oznámená služba dokáže klientům zajistit zdravotní péči do několika hodin.
Dle statistik Světové zdravotnické organizace žije s duševními poruchami, včetně závislostí, téměř miliarda lidí po celém světě. Kapacita zdravotnických institucí však zdaleka nestačí poptávce, průměrná čekací doba na psychiatrické vyšetření se nejen u nás pohybuje v řádu měsíců. Právě proto přišla Hedepy ve spolupráci s klinikou Unicare Medical s řešením v podobě rozvíjející se telemedicíny, tedy online léčby. Informace vychází z tiskové zprávy, kterou má redakce k dispozici.
Diagnóza i léky do pár hodin
Nová služba vychází z přání klientů Hedepy i z problému nedostupnosti psychiatrické péče. Klientům zajistí diagnostické vyšetření včetně předepsání léků do několika hodin, namísto několikaměsíčního čekání. Psychiatrům pak poskytuje možnost flexibilní práce a efektivnější využití jejich kapacity, například tím, že nemusí dojíždět do ordinace.
„Na Hedepy se často setkáváme s tím, že by naši klienti psychoterapeutickou péči rádi spojili s tou psychiatrickou, její nedostupnost jim to však znemožňuje. Spuštěním online psychiatrie chceme lidem usnadnit cestu ke komplexní péči o duševní zdraví. Včasné poskytnutí kvalitní péče je pro člověka s duševními potížemi naprosto zásadní, Hedepy proto umožňuje propojení s kvalifikovaným odborníkem klidně hned druhý den,“ říká ke spuštění nové služby Lukáš Krčil, CEO a spoluzakladatel Hedepy.
Psychiatrické služby Hedepy poskytuje klientům starším 18 let, a to ve formě péče na přímou úhradu. První padesátiminutové sezení, během kterého lékař pacienta diagnostikuje, stojí 3200 korun a nelze ho zaplatit ze zdravotního pojištění. Princip funguje stejně jako online psychoterapie – klient si předem vybere z nabídky zapojených psychiatrů, zarezervuje si termín a v domluvený čas se přes videohovor připojí na sezení.
Ještě před sezením je potřeba informovat o své zdravotní historii a vyplnit informovaný souhlas. Na schůzce je pak třeba prokázat se občanským průkazem k ověření totožnosti.
Online nelze léčit všechny duševní poruchy
Vědecké studie prokázaly, že telepsychiatrie, například u léčby deprese, funguje stejně efektivně jako sezení tváří v tvář. Na některé typy duševních poruch však online sezení není vhodné. „Například u pacientů potýkajících se s psychickými poruchami vedoucími ke zhoršení kognitivních funkcí, jako je vnímání či pozornost, je živý kontakt velmi důležitý, s klienty s těmito problémy proto odborníci na platformě pracovat nebudou,“ osvětluje metodiku nové služby MUDr. Ondřej Masner působící na klinice Unicare Medical. Celý seznam problémů, jejichž léčba online není vhodná, a další informace naleznete zde.