S alergií na pyl rostlin se potýká mnoho lidí po celém světě. Jeho množství v ovzduší ovlivňuje mnoho faktorů, které vyhodnocuje Český hydrometeorologický ústav v pylovém semaforu. Podívej se, co můžeš udělat, abys omezil*a otravné alergické projevy.
Alergie na pyl, která je spojena s obdobím květu rostlin, je v celosvětovém měřítku závažným problémem, počet pylových alergiků se navíc zvyšuje. Množství pylu v ovzduší ovlivňuje hlavně počasí, jedná se především o teplotu vzduchu, sluneční záření, vítr a srážky.
Aby ses mohl*a lépe orientovat v tom, kdy je pylu ve vzduchu hodně a kdy můžeš v klidu nechat kapesníčky doma, přišel ČHMÚ s pylovým semaforem. Na stránkách denně aktualizuje míru ohrožení výskytem pylu v ovzduší, kterou rozděluje na pět úrovní.
Ve čtvrtek a v pátek platí v části Česka vysoká míra ohrožení pylem, ve zbytku střední nebo mírné ohrožení.
Při vysoké a mimořádné míře ohrožení pylem odborníci z ČHMÚ doporučují omezit pobyt venku a fyzickou aktivitu (zejména u dětí), v autě pravidelně měnit pylové filtry a nejezdit s otevřenými okny. Pomoct může výplach nosu fyziologickým roztokem, osoby alergické na pyl trav by neměly kouřit, měly by se vyvarovat sekání trávy a používat brýle proti slunci.
Na množství pylu v ovzduší má vliv i změna klimatu. Oteplování ovlivňuje fenologický vývoj rostlin a tím prodlužuje období, během něhož rostliny produkují pyl. To má dopad na množství pylů v ovzduší v průběhu roku.
Pylovou předpověď na další dny nalezneš zde.