Počet lidí s cukrovkou se do roku 2050 celosvětově více než zdvojnásobí na 1,3 miliardy. Tento trend bude způsoben strukturálním rasismem a rostoucí nerovností mezi zeměmi. Vyplývá to z nové studie zveřejněné minulý týden v časopise The Lancet.
Podle komplexní analýzy údajů shromážděných z celého světa se počet lidí trpících cukrovkou zvýší ve všech zemích světa. Informuje o tom TASR díky zprávě agentury AFP.
Odhaduje se, že v současné době trpí cukrovkou na celém světě 529 milionů lidí, přičemž 95 procent z nich má cukrovku 2. typu. Za necelých třicet let však tento počet dosáhne 1,3 miliardy, ukazuje studie.
Cukrovka přitom patří mezi deset nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Více než polovina úmrtí a invalidity způsobených cukrovkou je způsobena vysokým indexem tělesné hmotnosti. Mezi další faktory patří strava, pohyb, kouření a užívání alkoholu.
Jednou z příčin je změna stravování
Liane Ong z amerického Institutu pro měření a hodnocení zdraví (IHME) a hlavní autorka jedné ze studií uvedla, že jedním z důvodů je změna stravování lidí. „V průběhu 30 let se různé země skutečně posunuly od tradičnějších stravovacích návyků – třeba od konzumace většího množství ovoce a zeleniny a zdravějších rostlin – k vysoce zpracovaným potravinám,“ uvedla Ong.
Autoři studie také odhadují, že do roku 2045 budou tři čtvrtiny diabetiků žít v zemích s nízkými nebo středními příjmy.
Podle druhé studie zveřejněné v časopise The Lancet je však i v bohatých zemích, jako jsou Spojené státy, cukrovka téměř 1,5krát častější mezi menšinami – například Afroameričany, Hispánci, Asiaty nebo původními obyvateli.
„Rasistická politika, jako je rezidenční segregace, ovlivňuje místo, kde lidé žijí, a jejich přístup k dostatku zdravých potravin a zdravotní péče,“ uvedl spoluautor studie Leonard Egede z University of Wisconsin Health Sciences Center.
„Diabetes bude určující nemocí tohoto století,“ zmiňuje komentář
Problém má podle Ong spočívat především v tom, že „nevidí jediný zásah, který by to mohl napravit“. Řešení cukrovky tak bude vyžadovat dlouhodobé plánování, investice a pozornost zemí po celém světě, říká.
„Diabetes bude určující nemocí tohoto století,“ uvádí se v komentáři časopisu Lancet. Svět podle něj nepochopil sociální povahu diabetu a podcenil rizika, která představuje.